Górnicy jadą do Warszawy. Będą protestowali przed kancelarią premiera. To ma być wielka manifestacja

2020-02-05 13:07
Kryzys w górnictwie. Będzie wielka manifestacja?
Autor: arc

To już niemal pewne. Górnicy pojadą do Warszawy na wielką manifestację. Będą protestowali przed kancelarią premiera, i to jeszcze w lutym. Wszystko dlatego, że nie doszli do porozumienia z Polską Grupą Górniczą. Rozmowy ostatniej szansy odbędą się w najbliższy piątek.

Protest górników w Warszawie

Jeszcze w tym miesiącu, 28-go lutego górnicy wybierają się do Warszawy na wielką manifestację! To bardzo prawdopodobny scenariusz. Wszystko zależy od tego czy w najbliższy piątek związkowcy dogadają się z Zarządem Polskiej Grupy Górniczej. Będą to rozmowy ostatniej szansy, bo jak do tej pory związkowcy nie potrafili wypracować wspólnego stanowiska z PGG.

Jeśli podpiszą protokół rozbieżności, to górnicy 17-go lutego rozpoczną dwugodzinny strajk ostrzegawczy na kopalniach. Z kolei 25 lutego odbędzie się referendum strajkowe w Polskiej Grupie Górniczej.

- Stanowisko zarząd PGG przysłał. Nie ma i nie będzie pieniędzy na podwyżki, to wiemy na pewno - mówi Bogusław Hutek, szef Górniczej Solidarności.

A przypomnijmy, że górnicy chcą 12-to procentowej podwyżki już od tego roku.

Sytuacja w górnictwie jest napięta już od kilku tygodni. Związkowcy domagają się podwyżek dla górników, a tymczasem do Polski trafia coraz więcej węgla z Rosji. Niedawno swoją działalność zakończył Ruch Piekary. Niepewny jest los kopalni "Pokój" w Rudzie Śląskiej, a o swoje miejsca pracy obawiają się też górnicy z kopalni Ziemowit w Lędzinach. Tak źle nie było od dawna. Górnicy mówią, że mają dość i chcą wziąć sprawy w swoje ręce. Na luty zaplanowano m.in. wielką manifestację w Warszawie, a wcześniej strajk ostrzegawczy. Górnicy przygotowali specjalny harmonogram:

  • 17 lutego - dwugodzinny strajk ostrzegawczy na kopalniach,
  • 25 lutego - referendum strajkowe w PGG,
  • 28 lutego - wielka manifestacja w Warszawie.

Na razie nie wiemy jak miałaby wyglądać manifestacja górników w Warszawie, ale nieoficjalnie mówi się o tym, że mają oni ustawić się pod kancelarią premiera. Atmosfera ma być raczej pokojowa, ale jeśli sytuacja w górnictwie wciąż będzie się pogarszać to być może znów zobaczymy płonące opony na ulicach.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE