Spółka "Polski Węgiel" uratuje górnictwo? "To byłoby rozwiązanie niefunkcjonalne"

2020-05-18 7:27
Jacek Sasin był na rozmowach ze związkami zawodowymi
Autor: Katarzyna Zaremba

Jacek Sasin jest przeciwny planom powstania Polskiego Węgla. - Stworzenie wielkiej monopolistycznej struktury w górnictwie jest rozwiązaniem niefunkcjonalnym - mówił minister Aktywów Państwowych na ostatnim spotkaniu z zarządem JSW. Szczegóły na slask.eska.pl.

Czy powstanie spółka Polski Węgiel? Minister zaprzecza

Trudna sytuacja spółek górniczych i całej branży nie jest efektem koronawirusa. Pandemia tylko pogorszyła i tak już złą sytuację górnictwa. Związkowcy domagają się planu naprawczego, a w kuluarach coraz częściej słychać, że ma powstać nowy podmiot, który uratuje całą branżę. Pojawiły się nieoficjalne informacje, że zostanie powołana mega spółka "Polski Węgiel", w skałd której wejdą:

  • Polska Grupa Górnicza,
  • Jastrzębska Spółka Węglowa,
  • Tauron Wydobycie,
  • Węglokoks Kraj.

Okazuje się jednak, że polski rząd nie zamierza powoływać spółki monopolisty, bo ma inny pomysł na naprawę górnictwa.

- Nie da się wrzucić do jednego worka spółek węglowych, które zajmują się przede wszystkim wydobyciem węgla energetycznego i takiej firmy jak Jastrzębska Spółka Węglowa, który ma zupełnie inny profil. To jest wydobycie wegla koksującego, to jest zupełnie inna działalność i nie widzę sensu w łączeniu tych dwóch zupełnie różnych obszarów - mówi Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Wicepremier Sasin na Śląsku był w zeszły piątek, podkreślił że przygotowywany obecnie plan dla górnictwa, ma zagwarantować, że rentowne górnictwo będzie mogło funkcjonować w warunkach rynkowych. Plan górnicy mają poznać w czerwcu i będzie opracowywany z myślą o zachowywaniu miejsc pracy.

Miejsca na spacery bez tłumów w woj. śląskim
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE