Śląski Festiwal Nauki w Katowicach. Siódma edycja będzie wyjątkowa i potrwa trzy dni

i

Autor: KAW

Wiadomości

Śląski Festiwal Nauki w Katowicach. Siódma edycja będzie wyjątkowa i potrwa trzy dni

W grudniu odbędzie się już siódma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach. Będzie to edycja wyjątkowa. Wydarzenie będzie jednocześnie otwarciem obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Kolejna edycja Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach w grudniu

Po raz pierwszy będą to aż 3 dni naukowych wrażeń. W dniach 9-11 grudnia odbędzie się siódma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Wydarzenie pod hasłem "Nauka da nam przyszłość" połączone jest z oficjalnym rozpoczęciem obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach.

- Śląski Festiwal Nauki wpisał się już na stałe w kalendarz wydarzeń odbywających się w mieście i przyciąga tysiące osób udowadniając, że nauka niejedno ma imię i jest niezbędna, by rozumieć i udoskonalać otaczającą nas rzeczywistość - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Śląski Festiwal Nauki jest wydarzeniem bezpłatnym. Uczestnicy muszą się jednak zarejestrować. Indywidualne bezpłatne wejściówki będą obowiązywały na wydarzenie do Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Kiedy zostanie uruchomiona rejestracja? Ma to nastąpić pod koniec września. Wstęp na większość aktywności w programie jest nieograniczony. Jednak na niektóre wykłady, warsztaty oraz wydarzenia specjalne - z uwagi na ograniczone miejsce - będzie prowadzona dodatkowa rejestracja.

W programie festiwalu znajdzie się kilkaset wydarzeń popularyzujących naukę i sztukę. Wśród gości specjalnych pojawi się m.in. prof. Mike Berners-Lee, światowej sławy ekspert w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych. 

Trzydniowy festiwal przygotowuje ponad 2 tys. naukowców i popularyzatorów nauki. W programie znajdzie się blisko 1000 aktywności naukowych. Na festiwalu nie zabraknie także nowości - wśród nich nowe strefy specjalne, czyli strefa motorsportu i strefa chorób poprzemysłowych. 

W katowickim MCK zostanie zaaranżowanych sześć stref wiedzy: klimat i środowisko, zdrowie i jakość życia, przemysł przyszłości, innowacje społeczne, dziedzictwo przemysłowe i kulturowe, a także kreacja i krytyka.

Uroczystości rozpoczną się w Spodku

Otwarcie siódmego Śląskiego Festiwalu Nauki odbędzie się 9 grudnia w katowickim Spodku. Dyrektorem artystycznym tego wydarzenia będzie Miłosz "Miuosh" Borycki. Warstwę liryczną opracowuje Zbigniew Rokita, pisarz, dziennikarz i reporter. Reżyserii podejmie się z kolei dr Jan Matuszyński, reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych. 

- Chcemy połączyć spektakl z historią, która ma jednocześnie w ludziach pozostać. To nie ma być widowisko, które trafia tylko i wyłącznie do publiczności, która na co dzień mieszka w Katowichach. Ma być to widowisko, które opowiada o Śląsku, o Katowicach, o śląskiej scenie naukowej ludziom, którzy przyjadą tutaj z całego świata - podkreślił Miuosh.

Śląski Festiwal Nauki Katowice to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych nie tylko w Polsce, ale również w Europie. W szóstej edycji festiwalu wzięło udział blisko 500 tys. odbiorców i nieco ponad 500 prelegentów, przybyło także 120 gości specjalnych.

Quiz. Kultowa produkcja z czasów PRL. Jak dobrze pamiętasz film "Znachor"?

Pytanie 1 z 10
Co zabrał Rafał Wilczur lekarzowi Pawlickiemu?