Setki ton odpadów zanieczyszczają zbiorniki wodne. W piątek odbędzie się sprzątanie Pogorii IV w Dąbrowie Górniczej

2021-09-22 14:13
Odpady przy zbiorniku wodnym
Autor: pixabay Odpady przy zbiorniku wodnym

24 września odbędzie się wielkie sprzątanie Pogorii IV w Dąbrowie Górniczej. Akcja organizowana jest w ramach kampanii społecznej Wód Polskich pod tytułem "Wody to nie śmietnik". Jej celem jest zwrócenie uwagi na temat nagminnego zaśmiecania środowiska wodnego.

Ilość śmieci, które w każdym sezonie letnim trafiają nad wody i do nich jest zatrważająca. To nie tylko papierki czy butelki po napojach, ale w zasadzie wszystko co już nie jest potrzebne w gospodarstwach domowych czyli: telewizory kineskopowe, lodówki, pralki, opony samochodowe, elementy karoserii samochodów oraz odpady remontowe.

Zbiornik Kuźnica Warężyńska (potocznie nazywany Pogoria IV) pełni istotną rolę na mapie przyrodniczej Śląska. Jest jednym z niewielu obszarów tak cennych środowiskowo w województwie, który ze względu na obecność i gniazdowanie wielu gatunków ptaków, został objęty ochroną programu NATURA 2000.

Co więcej, urozmaicona linia brzegowa i bliskość natury, sprawiają że zbiornik cieszy się dużą popularnością wśród osób ceniących rekreację wodną.

Aby zachować bogate walory obiektu konieczna jest regularna dbałość o czystość jego otoczenia. Dlatego też Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach przeprowadzi akcję sprzątania śmieci pozostałych po sezonie letnim, która odbędzie się w piątek 24 września.

Start zaplanowano na godzinę 10:00, przy zapleczu zbiornika – ul. Marianki 14A w Dąbrowie Górniczej. Uczestnicy otrzymają rękawiczki oraz worki na śmieci. Ponadto, w planie imprezy przewidziano dodatkowe atrakcje, w tym pokazy sprzętu służb mundurowych, ekologiczne quizy dla dzieci i młodzieży.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE