Ruda Śląska ogranicza koszenie traw i zakłada w mieście łąki kwietne. Ma być pięknie i zielono

2020-05-21 13:58 Jolanta Skwaradowska
Ruda Śląska ogranicza koszenie traw i zakłada w mieście łąki kwietne
Autor: UM Ruda Śląska Ruda Śląska ogranicza koszenie traw i zakłada w mieście łąki kwietne

Ograniczenie koszenia, zakładanie łąk kwietnych, gromadzenie deszczówki. To najnowsze działania Rudy Śląskiej związane z utrzymaniem zieleni oraz ograniczaniem skutków suszy. Szczegóły na slask.eska.pl.

Ruda śląska walczy z suszą. Miasto gromadzi deszczówkę, ogranicza koszenie, bo wysoka trawa zatrzymuje wodę i zakłada łąki kwietne. - Musimy przystosowywać się do zmian, jakie zachodzą w naszym środowisku. Problemy z naturalnymi zasobami wodnymi są jednym z największych wyzwań w zakresie ochrony klimatu, także i w Rudzie Śląskiej – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Pierwszą z decyzji władz miasta jest ograniczenie koszenia miejskich terenów zielonych. - Wzorem innych miast ograniczamy koszenie. Skupiać się teraz będziemy głównie na pasach drogowych, po to aby w rejonach skrzyżowań zachowana była dobra widoczność, co jest niezmiernie ważne w kontekście bezpieczeństwa. Koszenie w parkach, na skwerach obejmować będzie jedynie najbliższe otoczenie alejek i ścieżek. Kosić będziemy teraz ich bezpośrednie sąsiedztwo, czyli pas o szerokości 1,5 – 2 m, a także otoczenie małej architektury. Pozostałe koszenia terenów zielonych realizowane będą interwencyjnie w razie potrzeby – zapowiada wiceprezydent Krzysztof Mejer. - Szacujemy, że tereny gdzie ograniczymy koszenie, albo przeniesiemy je na późniejszy czas obejmą ok. 44 ha – dodaje.

Kolejne działanie rudzkich samorządowców mające na celu przeciwdziałanie skutkom suszy to zakładanie łąk kwietnych. Takie pilotażowe przestrzenie powstają w trzech lokalizacjach: na terenach zielonych przy ul. 1 Maja w Rudzie na wysokości zjazdu z trasy N-S, na hałdzie przy ul. Niedurnego w Nowym Bytomiu oraz na terenach zielonych w Chebziu w rejonie stacji paliw.

Pozostałe wdrażane działania w zakresie utrzymania i pielęgnacji miejskiej zieleni sprowadzają się do zmniejszania parowania wilgoci z gleby. Realizowane są one już od jesieni 2019 r. i polegają głównie na ograniczaniu wygrabiania zieleńców i skwerów. Dodatkowo częściej wykorzystywana jest kora, jako naturalny regulator wilgoci.

Przypomnijmy, że działania miasta w zakresie ochrony zasobów wodnych dotyczą także zagospodarowania wód opadowych. W ubiegłym roku miasto pozyskało na ten cel ponad 43 mln zł unijnego dofinansowania. Dotacja dotyczy budowy 19 km sieci kanalizacji deszczowej oraz 21 zbiorników retencyjnych.

Miejsca na spacery bez tłumów w woj. śląskim

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.