IEM Katowice

i

Autor: esl.com mat. pras.

Rosyjscy zawodnicy przyjadą na IEM Katowice. Co z zakazem wjazdu?

Pod koniec stycznia i na początku lutego w Katowicach odbędzie się kolejna edycja Intel Extreme Masters. Część zawodników którzy wezmą udział w esportowych rozgrywkach pochodzi z Rosji. Organizatorzy wyjaśnili, że na ten moment rosyjscy gracze pojawią się w Katowicach.

Polska pod koniec września 2022 r. wprowadziła zakaz wjazdu obywatelom Rosji na teren kraju. Wszystko przez rosyjską inwazję na Ukrainę. Do tej pory organizatorzy nie musieli się mierzyć z problematyką dotyczącą ograniczeń w stosunku do rosyjskich obywateli.

Rosjanie mogą wjechać na terytorium Polski?

W Polsce 19 września 2022 r. w życie weszło rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji ograniczające obywatelom Rosji wjazd do Polski. W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, Polska przestała też wydawać wizy Rosjanom.

Przepisy ograniczające wjazd Rosjan do naszego kraju, mówią jednak, że chodzi o granicę strefy Schengen. Pojawiają się też wyjątki zezwalające na bezpośredni wjazd Rosjan do Polski, chodzi m.in. o dysydentów, posiadaczy zezwoleń na pobyt, kierowców transportowych i członków misji dyplomatycznych. Ograniczenia nie obejmują także indywidualnych przypadków humanitarnych.

Rosyjscy gracze na IEM Katowice

Portal HTLV zapytał organizatorów o udział rosyjskich zawodników w zbliżających się rozgrywkach esportowych w Katowicach.

W tym momencie nie ma żadnych podstaw prawnych uniemożliwiających drużynie bądź zawodnikom wejścia na teren Polski i udziału w turnieju. EFG (ESL FACEIT Group) przestrzega prawa międzynarodowego oraz sankcji, wciąż monitorując sytuację, by móc reagować na ewentualne zmiany – odpowiedzieli organizatorzy.

Rosjanie dalej mogą wjechać na terytorium Polski, pod warunkiem, że dostaną się z terytorium innego kraju ze strefy Schengen. Przykładowo Niemcy nadal wydają Rosjanom wizy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE