Wycofane chipsy z Rossmanna

i

Autor: GIS/collage

Zdrowie

Rossmann wycofuje produkty ze sprzedaży. W chipsach stwierdzono toksyny

Supermarkety drogeryjne Rossmann wycofują przekąski ze sprzedaży. Decyzję o zakazie sprzedaży chipsów podjął Główny Inspektor Sanitarny. W partii produktu stwierdzono zbyt wysoki poziom toksycznej substancji. GIS wskazał numer partii chipsów warzywnych i datę minimalnej trwałości.

Główny Inspektor Sanitarny wydał decyzję o wycofaniu ze sprzedaży w sklepach drogeryjnych sieci Rossmann chipsów warzywnych. Decyzja spowodowana jest stwierdzeniem zbyt wysokiego poziomu niebezpiecznych toksycznych substancji. Na podstawie oceny ryzyka Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego należy uznać, że produkty te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumenta.

Chodzi o wysoki poziom akryloamidu w chipsach warzywnych.

Akryloamid jest związkiem chemicznym o udokumentowanym - na zwierzętach i kulturach komórkowych - działaniu neurotoksycznym, genotoksycznym i kancerogennym. U ludzi działanie neurotoksyczne akryloamidu stwierdzano w kilku przypadkach przemysłowego narażenia na ten związek. 

Rossmann wycofuje chipsy ze sprzedaży

Szczegóły dotyczące produktu:

Produkt: enerBio Chipsy warzywne 75 g, z trzech rodzajów warzyw, produkt odpowiedni dla vegan

Numer partii: E 108 086387

Data minimalnej trwałości: 18.11.2023

Wyprodukowano dla: Dirk Rossmann GmbH, Niemcy

Dystrybutor: Rossmann SDP sp. z o.o., św. Teresy 109, 91-222 Łódź

Chipsy warzywne

i

Autor: Rossmann

GIS ostrzega

GIS poinformował, że firma Rossmann SDP Sp. z o.o. podjęła decyzję o wycofaniu z obrotu handlowego przedmiotowego produktu.

GIS zapewnił, że "organy urzędowej kontroli żywności we współpracy z podmiotami prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie i monitorują proces wycofywania".

Zalecenia dla konsumentów

Nie należy spożywać partii produktu określonego w tym komunikacie.

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego regularnie publikowane są ostrzeżenia dotyczące żywności lub wyrobów do kontaktu z żywnością. Ogłoszenia te – jak podkreśla GIS – nie służą piętnowaniu przedsiębiorców, ale podjęciu natychmiastowych działań: zwrotu produktów do sklepu czy wycofania ich z asortymentu. Dzięki współpracy z firmami branży spożywczej można szybko i skutecznie informować konsumentów o zagrożeniu. PAP

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/