Rewolucja w urlopach rodzicielskich i zwolnienie z powodu działania siły wyższej. Sejm uchwalił nowelizację kodeksu pracy

i

Autor: Archiwum Rewolucja w urlopach rodzicielskich i zwolnienie z powodu działania siły wyższej. Sejm uchwalił nowelizację kodeksu pracy

Rewolucja w urlopach rodzicielskich i zwolnienie z powodu działania siły wyższej. Sejm uchwalił nowelizację kodeksu pracy

Polski Sejm uchwalił w środę 8 lutego nowelizację Kodeksu Pracy. Dotyczą one urlopów rodzicielskich, ale nie tylko. Organizacja pracy ma być bardziej elastyczna, a pracownik będzie mógł wziąć wolne "z powodu działania siły wyższej".

Sejm uchwalił w środę 8 lutego nowelizację Kodeksu Pracy, która zakłada m.in. zmiany w urlopach rodzicielskich, lepszą organizację pracy czy branie zwolnienia z "z powodu działania siły wyższej". Za głosowało 439 posłów, przeciwko było sześciu posłów i tylu samo też wstrzymało się od głosu. Sama nowelizacja kodeksu ma na celu wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw dotyczących work life balance, czyli tzw. dyrektywy rodzicielskiej oraz dyrektywy dotyczącej przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej. 

Regulacje dotyczące urlopu, w tym rodzicielskiego i czasu pracy

Najważniejsza zmiana dotycząca urlopu rodzicielskiego dotyczy tego, że pracownicy i pracownice będą mieli do niego indywidualne prawo. Jak pisze Bussines Insider, uniezależnione zostanie prawo ojca wychowującego dziecko do urlopu rodzicielskiego – od pozostawania matki dziecka w zatrudnieniu (ubezpieczeniu) w dniu porodu. Wprowadzona zostanie również w ramach urlopu rodzicielskiego nieprzenoszalna część urlopu w wymiarze do 9 tygodni dla każdego z rodziców. Dla obojga rodziców będzie też wprowadzony 70 procentowy zasiłek macierzyński za cały okres urlopu, który obecnie jest wypłacany:

  • 100 procent podstawy zasiłku za pierwsze sześć tygodni urlopu macierzyńskiego
  • 60 procent podstawy wymiaru zasiłku za pozostałą część urlopu

Pięć dni urlopu opiekuńczego dla każdego pracownika

Według znowelizowanego Kodeksu Pracy pracownik będzie mógł skorzystać z pięciu dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego. Będzie go można wykorzystać, aby zapewnić opiekę na członka rodziny bądź krewnego, który wymaga opieki lub wsparcia ze względów medycznych. Ten okres nie będzie jednak płatny, czyli nie będzie za niego przysługiwało wynagrodzenie. 

Urlop "z powodu działania siły wyższej" i organizacja pracy

To kolejna nowość wprowadzona do Kodeksu Pracy. W ciągu roku pracownik będzie mógł skorzystać ze zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej". Będzie można z niego skorzystać w pilnych sprawach rodzinnych w wymiarze dwóch dni albo 16 godzin. Za ten rodzaj zwolnienia pracownik będzie mógł zachować prawo do połowy swojego wynagrodzenia.

Nowe przepisy uwzględniają również dodatkowe przerwy wliczane do czasu pracy. Jeżeli dobowy wymiar pracy jest dłuższy niż 9 godzin, pracownik ma prawo do drugiej przerwy trwającej co najmniej 15 minut. Trzecia przerwa trwająca co najmniej 15 minut dotyczy wymiaru dobowego pracy pracownika, który jest dłuższy niż 16 godzin. 

Ma być również zastosowane szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy, w tym poprzez pracę zdalną czy elastyczny rozkład czasu pracy, który może zakładać:

  • Ruchomy czas pracy
  • Indywidualny rozkład czasu pracy
  • Weekendowy system czasu pracy
  • System skróconego tygodnia pracy
  • Przerywany czas pracy

Elastyczna organizacja pracy zakłada również pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy. 

Zmiany w umowach o pracę. Pracownik będzie bardziej świadomy

Zmiany dotyczą również umów o pracę. Np. wykonując pracę przez pół roku pracownik będzie mógł wystąpić z prośbą o zmianę rodzaju umowy na np. czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Pracodawca odpowiedź każdorazowo będzie musiał mu przekazać na piśmie wraz z uzasadnieniem. 

Poszerzony będzie również zakres informacji o warunkach zatrudnienia. Dotyczy to m.in. informacji o prawie do szkoleń czy długości płatnego urlopu. I ta zmiana ma też dotyczyć pracownika wysłanego do pracy do państwa UE lub państwa trzeciego oraz pracownika delegowanego - zaznacza Bussines Insider.

Wprowadzono również wyraźny zakaz zabraniania pracownikowi jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą, a co za tym idzie, będzie też zakaz poddawania pracownika niekorzystnemu traktowaniu z tego powodu. 

Pracownik będzie miał też prawo do nieodpłatnego i wliczanego w czas pracy szkolenia, jeśli jest ono niezbędne do wykonywania określonego rodzaju pracy.