Przejazd przez drogę

i

Autor: Marcin Matura/Głos Mieszkańców Świętochłowic

Na drogach

Przejazd przez drogę w Świętochłowicach jest wyjątkowy. Rowerzyści się poróżnili

Takiego przejazdu dla rowerów przez drogę nie ma pewnie nigdzie w okolicy. W Świętochłowicach wytyczono ścieżkę dla rowerów i zabrano chodnik pieszym. Rozwiązanie projektowe jest zaskakujące.

Budowa ścieżek rowerowych jest w wielu miastach uznawana za zdobycz cywilizacji. Rowerzyści coraz odważniej dobijają się o swoje prawa na drogach już nie tylko w dzielnicach, ale i śródmieściach miast. Ruch rowerowy jest bowiem czystszy ekologicznie od ruchu samochodowego więc popierają go władze. Problem rodzi się jednak, gdy rowerzyści zaczynają zdobywać przestrzeń kosztem pieszych.

Przejazd rowerowy w Świętochłowicach

Przez ulicę Katowicką przy urzędzie miasta w Świętochłowicach został poprowadzony przejazd dla rowerów. Rowerzyści mają na nim pierwszeństwo. To postulat wielu użytkowników rowerów, którzy od lat domagali się stworzenia systemu ścieżek i dróg rowerowych w mieście. 

Kontrowersje wzbudza jednak wykonanie przejazdu. Ścieżka rowerowa przecina bowiem chodnik. I to w taki sposób, że może dojść do kolizji. 

Z cyklu "co autor miał na myśli". Pytam poważnie, czy ktoś jest w stanie to wyjaśnić - zadał pytanie jeden z członków grupy Głos Mieszkańców Świętochłowic i opublikował zdjęcie wyjątkowego przejazdu

Na odpowiedź nie musiał długo czekać. Mieszkańcy podzielili się na zwolenników i przeciwników takiego rozwiązania komunikacyjnego.

To ma sporo sensu. Skoro jako cyklista musisz/chcesz przejechać na lewo, to żeby nie robić ryzykownego manewru skrętu z prawej części pasa dostajesz pętelkę. Mogło ty być zrealizowane lepiej: np. przestrzeń dla cyklisty, żeby stanąć przed krawężnikiem, ale dla „normalnego”, t.j. niesportowego cyklisty jest całkiem w porządku - odpowiedział jeden z komentujących.

Doskonale rozumiem problemy cyklistów, gdy na jezdni chcą ich staranować kierowcy, na chodniku dla pieszych mogą oberwać parasolem lub damską torebką, a na wytyczenie ścieżki dla rowerów fizycznie nie ma miejsca. Ale nie twórzmy takich absurdów, bo inaczej tego nazwać nie można. To, co tu wymyślono nie dość że stwarza zagrożenie i utrudnienie ruchu dla pieszych, bo na odcinku kilku metrów muszą przejść dwa razy przez ścieżkę rowerową po wyznaczonych dla nich przejściach, to jeszcze stwarza zagrożenie kolizji z pieszymi dla samych rowerzystów - odpowiedział mu inny komentator.

Przejazd przez drogę w Świętochłowicach już zyskał sławę. Mieszkańcy wymyślają coraz ciekawsze określenia:

  • na pętelkę
  • na zawijas
  • wykrętka

Takie rozwiązanie uzyskało pozytywną opinię wydziału ruchu drogowego policji w Świętochłowicach i pozostanie z mieszkańcami na dłużej.

Wielki test dla kierowców! Wiesz co oznaczają te znaki?

Pytanie 1 z 8
Co oznacza ten znak?
znaki drogowe