Protest mieszkańców przeciwko budowie wieżowca w Kostuchnie

Firma Millenium Inwestycje chce postawić wieżowiec przy ul. Hierowskiego w katowickiej Kostuchnie. Okolicznym mieszkańcom nie podoba się pomysł dewelopera i w środę popołudniu organizują protest.

Protest odbędzie się w środę 9 listopada o godz. 15:30. Manifestanci zbiorą w parku na styku ulic Hierowskiego i Szarych Szeregów, skąd przemarszują do przejścia dla pieszych przy ul. Armii Krajowej. Tam będą blokować jazdę, by zwrócić uwagę miasta na problem z inwestycją. Ma być głośno - organizatorzy zachęcają, by wziąć ze sobą wuwuzele, transparenty i kamizelki odblaskowe.

Manifestanci przede wszystkim chcą, by plan zagospodarowania przestrzennego dzielnicy Kostuchna z 2007 roku został zmieniony i nie dopuszczał do wysokiej zabudowy w okolicy. Obowiązująca na dzień dzisiejszy uchwała pozwala inwestorowi zgodnie z prawem wybudować wieżowiec na działce przy ul. Hierowskiego. W planie zapisano, że w tym miejscu ma powstać "dominanta architektoniczna", a budynek ma mieć "powyżej 25 metrów".

Stop wieżowcom na Hierowskiego. Mieszkańcy obawiają się korków

Deweloper zaplanował, że wieżowiec będzie mierzył 56,3 metrów i pomieści 340 mieszkań. Do tego powstanie 417 miejsc parkingowych. Przeciwni inwestycji mieszkańcy podnoszą, że w okolicy jest tylko niska zabudowa i tak wysoki budynek nie będzie pasował do krajobrazu Kostuchny. Zwracają też uwagę na korki, które staną się jeszcze bardziej uciążliwe, gdy przybędzie tylu mieszkańców w okolicy.

Protest wspiera stowarzyszenie Mieszkańcy dla Katowic oraz katowiccy radni m.in. Adam Lejman-Gąska oraz Beata Bala. Pod petycją, skierowaną do prezydenta Katowic Marcina Krupy, podpisała się Marianna Dufek, była żona zmarłego Kamila Durczoka.

Gdzie można podpisać petycję? 

Zainteresowani mogą złożyć podpis w podanych miejscach:

Kostuchna:

- sklep Gagalon, ul. Szarych Szeregów 28,

- sklep "Pod Lasem", ul. Szarych Szeregów 78,

- piekarnia Lipa, ul. T. Boya-Żeleńskiego 2,

- kwiaciarnia Bukietowo, ul. Łopianowa 11,

- sklep motoryzacyjny Kolor, ul. K. Stabika 42.

Podlesie:

- piekarnia Adam, ul. Uniczowska 40,

- kiosk "U Ewalda", ul. Uniczowska 4,

- hurtownia Argo, ul. Armii Krajowej 496,

- apteka Salix, ul. Uniczowska 2.