kopalnia, upadek, schyłek, górnictwo

i

Autor: Andrzej Bęben

Górnictwo

Unia grzebie w przepisach dotyczących przemysłu. To może mieć wpływ na polskie górnictwo

Komisja Europejska zaproponowała projekt rozporządzenia w sprawie przemysłu neutralnego emisyjnie. Wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły zaapelował do polskich europosłów o aktywne uczestnictwo w procesie jego przyjmowania. Podkreślił przy tym, że unijne przepisy będą miały wpływ na polskie górnictwo.

16 marca Komisja Europejska zaproponowała projekt rozporządzenia w sprawie przemysłu neutralnego emisyjnie (tzw. Net-Zero Industry Act). Jak wskazuje w liście, który widziała PAP, projekt ma na celu zwiększenie skali produkcji technologii kluczowych dla osiągnięcia neutralności klimatycznej. Chodzi o uproszczenie ram regulacyjnych dotyczących produkcji, a co za tym idzie - zwiększenie konkurencyjności tych branży technologii.

O jakich technologiach mowa? O tych, które znacząco przyczynią się do dekarbonizacji. Chodzi m.in. o energię słoneczną fotowoltaiczną i cieplną, energię wiatrową, baterie, pompy ciepła i energię geotermalną, elektrolizery i ogniwa paliwowe, biogaz, wychwytywanie, wykorzystywane i składowanie dwutlenku węgla (CCS) i zaawansowane technologie produkcji energii z procesów jądrowych.

"Z narodowej perspektywy rozsądne wspieranie wysiłku dążenia do budowy konkurencyjnej, niskoemisyjnej gospodarki i wsparcie kluczowych technologii niezbędnych do osiągnięcia tego celu jest inicjatywą konieczną. W naszym interesie jest stworzenie sprzyjających warunków dla inwestycji w technologie, wzmocnienie krajowej produkcji, zwiększenie dywersyfikacji dostaw technologii o zerowej emisji, wykwalifikowanie siły roboczej w ww. zakresie i wspieranie innowacji. Ponadto w projekcie proponuje się nadanie priorytetu strategicznym projektom technologii neutralnych emisyjnie, które uważa się za niezbędne do wzmocnienia odporności i konkurencyjności przemysłu UE, w tym miejsc do bezpiecznego składowania wychwyconych emisji CO2" - wskazuje Wesoły w liście.

Apel wiceministra Wesołego do polskich europosłów o aktywne uczestnictwo w procesie przyjmowania rozporządzenia

Wiceminister podkreśla przy tym, że udzielając wsparcia dla działalności projektów CCS, należy mieć na uwadze konieczność odpowiedniego zabezpieczenia działalności górniczej. Wyznaczony cel dotyczący rocznego zatłaczania dwutlenku węgla w wysokości 50 Mt do roku 2030 nie może spowodować utrudnień dla prowadzenia działalności górniczej na terenach znajdujących w sąsiedztwie miejsca składowania dwutlenku węgla.

"Z uwagi na wysoki poziom skomplikowania tych inwestycji oraz dopracowanie ich w celu maksymalizacji efektu postulujemy nie tylko dopracowanie przepisów aktu związanych z zachowaniem bezpieczeństwa branży górniczej, ale i zwiększenie finansowania na te technologie. Komercyjne zastosowanie tej technologii w Polsce jest wręcz niezbędne do realizacji porozumienia dotyczącego utrzymania krajowego górnictwa węgla do 2049 r." - podkreśla wiceminister. 

I apeluje do polskich europosłów o aktywne uczestnictwo w procesie przyjmowania projektu Net-Zero Industry Act.

Euro posłanka Kloc: polscy europosłowie powinni grać do jednej bramki

Z wiceministrem Wesołym zgadza się euro posłanka Izabela Kloc (PiS). Podkreśla, że wspomniane rozporządzenie ma ogromne znaczenie dla przyszłości polskiego przemysłu.

- Spostrzeżenia pana ministra Wesołego dotyczące tempa i ambicji prawodawstwa klimatycznego są jak najbardziej trafne. W tej sprawie polscy europosłowie powinni grać do jednej bramki. W ciągu ostatnich czterech lat Parlament Europejski wykazał ogromną polityczną wolę szybkiego przyjmowania rozporządzeń i dyrektyw, co miało negatywny wpływ na jakość tej ideologicznie motywowanej legislacji. Nawet popierająca ten pakiet niemiecka delegacja EPL prosi o więcej czasu na wdrażanie nowych przepisów klimatycznych - podsumowała Kloc.

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/