Po 38 latach pamięć o tragedii w Kopalni Wujek ciągle żywa. "Rzucaliśmy w nich kamieniami, oni mieli broń" [ZDJĘCIA, WIDEO, AUDIO]

2019-12-16 15:06

Dziś mija 38 lat od pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek. 16 grudnia 1981 r. padły strzały w kierunku górników. Od milicyjnych kul zginęło dziewięciu protestujących górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Była to największa tragedia stanu wojennego. W samo południe w Katowicach pod Krzyżem-Pomnikiem przy kopalni bliscy i koledzy poległych, związkowcy upamiętnili ofiary tamtego wydarzenia.

38 lat temu ZOMO brutalne spacyfikowało górników z kopalni Wujek

Dokładnie 16 grudnia 1981 roku padły strzały ze strony plutonu ZOMO w stronę górników protestujących w Kopalni Wujek. Ryszard Wabik był wtedy na terenie kopalni. Bardzo dobrze pamięta ten dzień.

– Pogoda była brzydka, trochę śniegu, momentami padał marznący deszcz. Było zimno. Zastrajkowaliśmy w dniu ogłoszenia stanu wojennego czyli 13 grudnia. 16 grudnia otoczyła nas milicja. Rzucaliśmy w nich kamieniami, mieliśmy dla obrony kilofy, łopaty. Oni mieli broń. Nikt jednak się nie spodziewał, że będą do nas strzelać. Kiedy padły pierwsze strzały już wiedzieliśmy, że nie będzie dobrze. Wielu z nas było rannych. 9 moich kolegów zginęło. Wśród nich mój przyjaciel Zbigniew Wilk. Miał wyjechać do USA, w domu czekała na niego ciężarna żona. Do domu nie wrócił….

Oprócz 30 letniego Zbigniewa Wilka wśród poległych na Wujku znaleźli się:

  • Józef Czekalski ( 48 lat)
  • Józef Giza ( 24 lata)
  • Joachim Gnida ( 29 lat)
  • Ryszard Gzik ( 35 lat)
  • Bogusław Kopczak ( 28 lat )
  • Andrzej Pełka ( 19 lat)
  • Jan Stawisiński ( 21 lat)
  • Zenon Zając (22 lata)

38 rocznica pacyfikacji Kopalni Wujek

Dzisiaj w 38 rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek, przed Krzyżem -Pomnikiem zapłonęły znicze, położono kwiaty. W samo południe pojawili się górnicy, bliscy tragicznie zmarłych górników. Ich przyjaciele i współpracownicy.

Dziś po godzinie 17.00 przemówienie pod symbolem poległych górników z kopalni Wujek wygłosi premier Mateusz Morawiecki. Odczytany zostanie list Andrzeja Dudy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE