Bezpłatna spirometria (badanie płuc) w całej Polsce

i

Autor: thinkstockphotos.com Bezpłatna spirometria (badanie płuc) w całej Polsce

Palaczu, sprawdź swoje płuca. W Częstochowie zrobisz to za darmo

Przewlekły kaszel, duszności, nawracające stany zapalne - każdy z tych objawów osobno może już świadczyć o chorobie układu oddechowego. Warto sprawdzić, czy dolega nam coś poważnego, przychodząc dziś do "spirobusa" przy al. Pokoju 10.

Badanie spirometryczne jest przeznaczone dla osób, które chcą sprawdzić, w jakim stanie jest ich układ oddechowy. Szczególnie ważne jest dla tych, co doświadczają pewnych nawracających objawów. Chodzi o przewlekły kaszel, odkrztuszanie wydzieliny, duszności i stany zapalne. Takich objawów nie wolno ignorować, ponieważ mogą świadczyć o chorobie, a jej wczesne wykrycie znacząco zwiększa szansę na skuteczne leczenie.

Takim wykryciem zajmie się w poniedziałek 9 stycznia w Częstochowie Fundacja Neuca Dla Zdrowia. Wystarczy przyjść do siedziby przy al. Pokoju 10 między godz. 10-16. Na chętnych będzie czekał tzw. "spirobus", gdzie zostanie wykonany pomiar spirometryczny. Co prawda obowiązują zapisy, ale można to zrobić przed badaniem pod tym samym adresem. Zaś dodatkowo w busie będzie można samodzielnie wykonać pomiar poziomu cukru we krwi.

Warto jednak wziąć pod uwagę kryteria osobowe, które mogą wykluczyć z udziału w badaniu. Do pomiaru spirometrycznego nie mogą przystąpić osoby przez 21. rokiem życia, po zawale serca, udarze mózgu, po jakimkolwiek zabiegu inwazyjnym na sercu, po operacji oczu (przez pół roku), z tętniakami, odmą opłucnową lub zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym.

Fundacja zapewnia, ze dokłada wszelkich starań, aby mimo zwiększonych wskaźników grypy i innych infekcji zapewnić wszystkim pacjentom bezpieczeństwo. Dlatego organizator zaprasza do udziału osoby, które nie mają podejrzeń zakażenia koronawirusem, a na wszelki wypadek przyjdą w maseczce.

Kto choruje na płuca i dlaczego? Wśród głównych czynników - palenie papierosów 

Do chorób układu oddechowego przyczyniają się najmocniej zanieczyszczone powietrze i palenie papierosów. Szacuje się, że na choroby płuc cierpi ponad 6 mln Polek i Polaków. Około 4 mln ma astmę, a 2,5 mln – przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Niestety, połowa chorych na astmę i ponad trzy czwarte chorych na POChP nie wie o swojej chorobie. Dlatego badanie spirometryczne jest tak ważne, ponieważ pozwala wykryć nieprawidłowości, często na wczesnym etapie. Wówczas lekarz ma szansę zlecić pacjentowi odpowiednie leczenie, które poprawi jakość jego życia i wydłuży jego życie.