Obowiązek zakrywania twarzy od 16 kwietnia. Gdzie musimy nosić maseczki? Ministerstwo doprecyzowało przepisy

i

Autor: pixabay.com

Obowiązek zakrywania twarzy od 16 kwietnia. Gdzie musimy nosić maseczki? Ministerstwo doprecyzowało przepisy

2020-04-17 7:18

Od czwartku, 16 kwietnia w życie wchodzą przepisy, które nakładają na nas obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscu publicznym. W praktyce oznacza to, że jeśli wychodzimy z domu to musimy nałożyć na twarz maseczkę lub zakrywać twarz szalikiem czy chusteczką. Twarz powinniśmy mieć zakrytą w miejscach publicznych czyli m.in. w urzędach, sklepach, na targowiskach, a także w parkach, lasach czy na bulwarach. A co z zakładami pracy? Z prywatnym samochodem? I czy przepis dotyczy małych dzieci? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na slask.eska.pl.

Obowiązek zakrywania twarzy od czwartku, 16 kwietnia. Gdzie musimy nosić maseczki. Jakie są zasady?

Już w czwartek, 16 kwietnia w Polsce w życie wchodzi obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. To rozwiązanie, które już kilka tygodni temu wprowadzili u siebie Czesi. Dzięki noszeniu maseczek nasi południowi sąsiedzi już niemal opanowali epidemię i dzisiaj powoli luzują zasady kwarantanny.

Dlatego też polskie władze zdecydowały się wprowadzić obowiązek zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej. Jak to ma wyglądać w praktyce? Najnowsze rozporządzenie mówi o tym, że usta i nos mamy obowiązek zakrywać w:

  • urzędach,
  • sklepach,
  • na targowiskach,
  • w miejscach usługowych,
  • w obiektach kultu religijnego,
  • na placach,
  • w parkach,
  • na bulwarach,
  • w zoo,
  • na plażach,
  • w lasach.

Wszystko jest praktycznie jasne i oczywiste. W przestrzeni publicznej musimy od czwartku, 16 kwietnia zakryć usta i nos. Możemy założyć maseczkę albo zakryć twarz odzieżą (np. szalikiem czy chustką lub apaszką). Ale wciąż pozostaje kilka pytań.

Obowiązek zakrywania twarzy. Czy dzieci muszą nosić maseczki?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy w związku z nowymi przepisami już od 16 kwietnia twarz będą musiały mieć zakryte również dzieci. Odpowiedz brzmi: tak. Ale nie do końca. Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia mówi o tym, że przepisów dotyczących nie stosuje się do dzieci w wieku do 4 lat, a także do osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia/odkrycia ust i nosa. Oznacza to, że dzieci, które mają więcej niż 2 lata, muszą mieć zakryte usta i twarz.

Czy musimy nosić maseczkę w samochodzie?

Najnowsze wytyczne Ministerstwa Zdrowia mówią o tym, że zakrywać twarz będziemy musieli od 16 kwietnia również w prywatnych samochodach. gdy jadą osoby niezamieszkujące wspólnie. W praktyce oznacza to, że maseczkę musimy założyć, gdy podróżujemy z kimś, z kim na co dzień nie mieszkamy. Gdy samochodem jedziemy samotnie, nie musimy zakrywać twarzy.

Sonda
Czy nosiłeś maseczkę zanim wszedł obowiązek jej zakładania?

Kara za brak maseczki. Czy możemy dostać mandat za brak maseczki?

Pamiętajmy o tym, że w przypadku konieczności zidentyfikowania osoby czy ustalenia jej tożsamości można zażądać odsłonienia twarzy. Co zaś się tyczy policyjnych kontroli to łamanie przepisów dotyczących zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej grozi mandatem lub pouczeniem. Tak jak w przypadku łamania obecnie obowiązujących obostrzeń.

- Policjanci wciąż działają w oparciu o te same przepisy co dotychczas, czyli m.in. art. 54 kodeksu wykroczeń. I tez takie same sankcje obowiązują w przypadku nie zastosowania się do obowiązku zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej - mówi mł. asp. Agnieszka Żyłka z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

Czy o oznacza, że brak maseczki na twarzy możemy dostać mandat. Oczywiście, że tak.

Obowiązek zakrywania twarzy. Kto nie musi nosić maseczki?

Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia dotyczące obowiązku zakrywania twarzy reguluje nam też przepisy dotyczące tego, kogo zakrywanie nosa i ust nie dotyczy od 16 kwietnia. Obowiązek zakrywania twarzy NIE dotyczy:

  • dziecka do ukończenia 4. roku życia;
  • osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia;
  • osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach), z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów;
  • kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego lub pojazdem samochodowym wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli zapewnione jest oddzielenie kierującego od przewożonych osób;
  • duchownego sprawującego kult religijny;
  • żołnierzy wykonujących zadania służbowe.

Dodajmy jeszcze, że rozporządzenie mówi o tym, że osoba wykonująca czynności zawodowe w obiektach handlowych lub usługowych lub w placówkach handlowych lub usługowych może w czasie wykonywania tych czynności zawodowych zakrywać usta i nos przy pomocy przyłbicy, jeżeli wszystkie stanowiska kasowe lub miejsca prowadzenia sprzedaży lub świadczenia usług w danym obiekcie lub placówce są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.

COŚ DOBREGO #004
Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka.To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami