Nowe skierowania do sanatorium na NFZ od 1 stycznia. Czy skrócą się kolejki do sanatoriów?

2022-12-05 19:05
Sanatorium w Ustroń
Autor: Śląskie Skierowanie do sanatorium na nowych zasadach.

Nowe zasady skierowań do sanatorium wchodzą w życie od 1 stycznia 2023 roku. Zmiana przepisów oznacza, że lekarz nie będzie już wypisywał papierowego druku. Wprowadzone będą elektroniczne skierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową. Sprawdzamy, czy skrócą się kolejki do sanatoriów.

Elektroniczne skierowania do sanatorium, na leczenie uzdrowiskowe i rehabilitację uzdrowiskową obowiązują od roku, ale nadal lekarze wystawiają je tradycyjnie, czyli na papierowych drukach. Od stycznia 2023 r. będą mieli obowiązek wystawienia e-skierowania, ale aż do 30 czerwca potrwa okres przejściowy więc ręcznie wypisany papierowy formularz skierowania nadal będzie ważnym dokumentem.

Jak dostać skierowanie do sanatorium?

Przede wszystkim trzeba odwiedzić lekarza rodzinnego. To lekarz rodzinny wystawia skierowanie do sanatorium. Dzisiaj pacjent powinien je zanieść do NFZ wraz z wynikami aktualnych badań. Od stycznia 2023 ta procedura się zmieni. Skierowanie do sanatorium w formie elektronicznej w założeniu odciąży głównie emerytów od czasochłonnego załatwiania formalności, bo nie trzeba będzie osobiście dostarczyć skierowania do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Od 1 stycznia 2023 skierowania do sanatorium po nowemu

Nowe e-skierowanie wystawione przez lekarza automatycznie trafi do NFZ.

Najpierw zostanie ono zarejestrowane, potem potwierdzone lub odrzucone (odmowa potwierdzenia) i wreszcie zostanie przydzielony termin rozpoczęcia leczenia.

Emeryt lub pracownik, który ubiega się o turnus w sanatorium z NFZ, będzie mógł śledzić los skierowania na kilka sposobów według własnego uznania:

  • w aplikacji mobilnej Internetowego Konta Pacjenta (IKP)
  • w wiadomości przekazanej na numer telefonu (SMS na podany przez seniora numer telefonu)
  • na adres poczty elektronicznej (na podany przez seniora adres e-mail)
  • pisemnie (listem do skrzynki pocztowej na adres zamieszkania) 

Ten ostatni sposób dedykowany jest tym seniorom, którzy mają problem z obsługą komputera lub telefonu komórkowego lub nie korzystają z takich urządzeń

Wniosek do sanatorium na papierze tylko w wyjątkowych sytuacjach

W ustawie regulującej nowe zasady wystawiania skierowań do sanatorium od 1 stycznia 2023 znalazły się dwa wyjątki. Okazuje się, że mimo obowiązku wystawiania elektronicznych skierowań, lekarz nadal będzie zobowiązany do wystawienia papierowego skierowania w dwóch przypadkach, gdy:

  • skierowanie do sanatorium ma być zrealizowane w sanatorium lub szpitalu uzdrowiskowym poza granicami kraju,
  • brak jest dostępu do systemu teleinformatycznego, co uniemożliwia wystawienie skierowania w postaci elektronicznej.

Takie posiłki dostają kuracjusze w sanatorium

Zobacz zdjęcia

Kolejka do sanatorium: czy wyjazd do sanatorium będzie szybciej?

W 2022 przeciętny czas oczekiwania w kolejce do sanatorium wynosi od 2 do 2,5 roku. Można to śledzić na bieżąco w internecie. Istnieje wyszukiwarka skierowań online https://skierowania.nfz.gov.pl

Należy uzupełnić z numerem skierowania i datą urodzenia. Otrzymamy krótką informację o przybliżonym czasie oczekiwania na sanatorium, termin i miejsce leczenia, a także nazwa uzdrowiska z adresem.

Czy nowe zasady przyznawania skierowań skrócą czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium? Niestety takiej zależności nie będzie. To nie skomplikowane procedury, a brak wolnych miejsc w pokojach sanatoriów decydują o długości kolejki i czasie oczekiwania na przydział skierowania.

Gdzie są uzdrowiska i sanatoria NFZ

Uzdrowiska nadmorskie

Kamień Pomorski, Świnoujście, Kołobrzeg, Ustka, Sopot, Dąbki.

Uzdrowiska podgórskie

Cieplice Zdrój, Piwniczna Zdrój, Czerniawa Zdrój, Polanica Zdrój, Długopole Zdrój, Polańczyk, Duszniki Zdrój, Rymanów Zdrój, Iwonicz Zdrój, Szczawno Zdrój, Kudowa Zdrój, Ustroń, Muszyna Zdrój, Wapienne.

Uzdrowiska nizinne

Augustów, Krasnobród, Busko Zdrój, Nałęczów, Ciechocinek, Połczyn Zdrój, Goczałkowice Zdrój, Przerzeczyn Zdrój, Gołdap, Solec Zdrój, Uniejów, Horyniec Zdrój, Supraśl, Inowrocław, Swoszowice, Konstancin, Swoszowice, Wieniec Zdrój.

Uzdrowiska górskie

Jedlina Zdrój, Szczawnica, Krynica Zdrój, Świeradów Zdrój, Lądek Zdrój, Wysowa Zdrój, Rabka Zdrój, Żegiestów Zdrój.

Sanatorium podziemne

Wieliczka.

Zajrzeliśmy do środka opuszczonego sanatorium. Dlaczego stoi puste?

Zobacz zdjęcia

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE