Nowe organy w NOSPR wybrzmią dziś. Przed nami koncert inauguracyjny

2023-01-13 12:46
Nowe organy w NOSPR wybrzmią dziś
Autor: NOSPR

Nowe organy w siedzibie NOSPR, które dzisiaj zadebiutują, to jeden z największych instrumentów koncertowych na Starym Kontynencie. 13 stycznia, o godz. 19, odbędzie się koncert inauguracyjny w katowickiej sali.

NOSPR: niesamowite organy dziś zadebiutują

Organy w NOSPR zdecydowanie robią wrażenie - co do tego nie ma wątpliwości. W końcu mówimy o jednym z najpotężniejszych i najbardziej skomplikowanych - pod względem technologicznym - instrumentów w całej Europie. Składa się na niego milion drobnych, wykonanych ręcznie elementów!

Monumentalny instrument, w stylu francuskiego symfonizmu, został specjalnie zaprojektowany dla katowickiego obiektu. Mierzy 13 metrów wysokości, ma 9 metrów szerokości, a także 6 metrów głębokości. Organy składają się ze 108 głosów i dwóch stołów gry, z których jeden wzbogacono o manuał w stylu niemieckim.

Pomimo tego, że skorzystano - przy budowie organów - z wielu rozwiązań inspirowanych legendami z katedr w Rouen czy paryskiej Notre Dame, jest to przede wszystkim instrument współczesny. Autorem koncepcji organów NOSPR jest Julian Gembalski. 

- Dzień, na który czekaliśmy jeszcze zanim pierwsza z milionowych części organów wyszła spod ręki Antona Škrabla. Dzień ogromnej radości i dumy, ale i dzień wielkiej niewiadomej. Nikt z nas tak naprawdę nie wie, jak ten monumentalny instrument zabrzmi przy pełnej sali. Nikt nie wie, jaką rolę przypisze mu wybitny fiński dyrygent, kompozytor – Esa-Pekka Salonen – w utworze zamówionym u niego specjalnie na tę okazję - podkreślają przedstawiciele 

W trakcie inauguracyjnego koncertu na organach zagra Iveta Apkalna, artystka pochodząca z Łotwy. 

Poniżej można natomiast zobaczyć, jak przebiegał proces powstawania organów: 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE