I Festiwal Nurkowy w Zabrzu

i

Autor: Śląskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Płetwonurków

Nie musisz siedzieć zamknięty w domu! Chodź zanurkować!

2022-10-18 12:46

Będą pokazywać, że mimo przeciwności i ograniczeń ruchowych można żyć ciekawie i intensywnie. Już 5 listopada w Zabrzu odbędzie się pierwszy Festiwal Nurkowy WYNURZENIE zorganizowany przez Śląskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Płetwonurków.

Chcą pokazać, że niepełnosprawność nie oznacza życia w zamkniętych czterech ścianach. Nurkują na głębokościach i swoją pasją chcą zarazić innych. Do aktywności pod wodą zachęca m.in. jej podopieczny Bartosz Kupiszak nurek z niepełnosprawnością i przekonuje, że taka pasja wiele w życiu daje.

- Nurkowanie jest bardzo fajną rzeczą. Co prawda jest to sport ryzykowny, ale to jest duża frajda. Jak trafimy na ludzi kompetentnych, instruktorów, partnerów do nurkowania to nie ma się czego bać.

Festiwal nie tylko ma przyciągnąć pasjonatów głębin, ale także tych, którzy nauczą innych ten świat odkrywać.

- Z otwartymi ramionami powitamy nowych instruktorów, ponieważ grupa osób, którymi się opiekujemy, naszych podopiecznych z niepełnosprawnościami stale się powiększa - mówi Dagmara Ilnicka wice prezes Śląskiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Płetwonurków. Wstęp na festiwal jest bezpłatny, zgłoszenia do końca października na ssnp.pl

P R O G R A M F E S T I W A L U KINO ROMA (ul. Padlewskiego 4): 12:00 OTWARCIE FESTIWALU: przedstawienie patronów, przedstawienie programu festiwalu oraz Śląskiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Płetwonurków w Zabrzu (projekcja filmu dot. ŚSNP), ogłoszenie aukcji internetowej. 12:30 PROJEKCJA FILMU: “DEEP LOVE” reż. Jan P. Matuszyński, produkcja: Polska; rok produkcji: 2013, czas trwania: 84 min. Zapis prawdziwej historii o sile miłości i pasji, o tym, że warto próbować i nie poddawać się, o wytrwałości i ryzyku niezbędnym do realizacji marzeń, o relacjach pełnych szacunku i wyrozumiałości. Film porusza, inspiruje, wzrusza, bawi nie tylko nurków… 14:00 PANEL DYSKUSYJNY z przedstawicielami Naszego Stowarzyszenia, którzy opowiedzą o doświadczeniach podczas pracy z osobami niepełnosprawnymi przy szkolenia na kandydata na płetwonurka … 15:00 PROJEKCJA FILMU: “CZŁOWIEK DELFIN” reż.: Lefteris Charitos; rok produkcja: Grecja/Kanada/Japonia/ Francja; rok produkcji 2017; czas trwania: 79 min. Film dokumentalny przybliżający nam dość intymnie Jacquess’a Mayola, wybitnego nurka głębinowego, który stał się inspiracją do legendarnego już filmu Luca Bessona “Wielki błękit”. Film bardzo poruszający i wyrywający ze schematów, to podróż w głąb samego siebie. Zapierające dech w piersiach zdjęcia podwodnego świata! 16:30 PANEL DYSKUSYJNY z udziałem Aleksandra Ryszka, freediviera z wieloletnim stażem. Uczestnik wielu imprez sportowych o randzie międzynarodowej..... 19:30 KONCERT Grzegorza Płonka - muzyka spod samiuśkich Tater, o którego niezwykłej drodze życiowej opowiada film “Sonata” reż. Bartosz Blaschke (2021). 21:00 OFICJALNE ZAMKNIĘCIE FESTIWALU. MUZEUM GÓRNICTWA -Strefa Carnall w Zabrzu (ulica Wolności 410) 10:00 -18:00 TARGI SPRZĘTU NURKOWEGO GALERIA ZDJĘĆ IRENY STANGIERSKIEJ, oraz ze zbiorów fotografów zajmujących się profesjonalną fotografią podwodną oraz z zasobów ŚSNP; projekcja materiałów związanych z podwodnym światem, wystawy tematyczne, stoisko ŚSNP. WYSTAWA PRAC GRAFICZNYCH DOT. IDENTYFIKACJI FESTIWALU studentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach wraz z prezentacją multimedialną. ZABRZAŃSKI KOMPLEKS REKREACJI AQUARIUS (Plac Krakowski 10) 14:00 - 18:00 intro nurkowe pod okiem instruktorów, możliwość testowania sprzętu nurkowego, galeria zdjęć na piętrze basenu.

Ola Grochowska

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE