Ranking najbiedniejszych gmin na Śląsku w 2022 roku

i

Autor: Google Maps/archiwum Ranking najbiedniejszych gmin na Śląsku w 2022 roku

Ranking

Najbiedniejsze gminy na Śląsku. Są jak książki z bardzo bogatym wnętrzem

Ministerstwo Finansów opublikowało ranking najbogatszych gmin w Polsce za 2022 rok. W udostępnionych danych znajdziemy również najbiedniejsze gminy w województwie śląskim. Śląski „lider” tego rankingu znajduje się daleko poniżej 2000 miejsca.

Najbiedniejsze gminy na Śląsku w 2022: Biedni na Śląsku, ale nie najbiedniejsi w Polsce

Coroczny ranking Ministerstwa Finansów dotyczący najbogatszych gmin w Polsce to źródło wiedzy na temat nie tylko tego, jak gmina się rozwija, ale przede wszystkim – jak się w niej żyje. Jest on bowiem tworzony na podstawie dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.  Pod uwagę brany jest wskaźnik G obliczany na podstawie dochodów gmin z tytułu opłat i dochodów, w których uwzględnia się m.in. podatki od nieruchomości, rolne, leśne oraz udział we wpływach z CIT i PIT.

Według rankingu Ministerstwa Finansów na czele jest gmina Kleszczów z województwa łódzkiego. Licząca sobie zaledwie ponad 1800 mieszkańców wieś ma wskaźnik G na poziomie 29704,36. To ponad trzy razy więcej niż w zajmujących 2. miejsce Kobierzycach (8124,74) i czterokrotnie więcej niż trzeciej na liście Rząśni z z województwa łódzkiego (7383,7). Lider ze Śląska, który znajduje się na 86. miejscu ma wskaźnik G 10 razy mniejszy od Kleszczowa. Wynosi on 3285,2.

A jaka gmina jest najbiedniejsza w Polsce? To Potok Górny z województwa lubelskiego, który znajduje się na 2477. miejscu ze wskaźnikiem G 523,72. Nad nim są Przytuły (woj. podlaskie – 558,67) oraz Turośl (586,07). Jak przy tym wypadają gminy ze Śląska? Nie są na dnie, choć ostatnia śląska gmina na ogólnopolskiej liście zajmuje 2131. miejsce.

Najbiedniejsze gminy w województwie śląskim. Zobacz ranking