Pałac w Brynku będzie należeć do Lasów Państwowych - na potrzeby centrum edukacji leśnej

i

Autor: slaskie.travel.pl

Inwestycje

Pałac w Brynku będzie należeć do Lasów Państwowych - na potrzeby centrum edukacji leśnej

2023-10-11 23:09

Lasy Państwowe kupią od Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach XIX-wieczny pałac w Brynku, gdzie obecnie mieści się internat Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego. Przedwstępną umowę sprzedaży obiektu, który ma służyć edukacji leśnej, podpisano w środę, 11 października.

Lasy Państwowe kupią Pałac w Brynku

Pałac w Brynku będzie należeć do Lasów Państwowych. 11 października została podpisana przedwstępna umowa sprzedaży obiektu.

W okresie powojennym w zabytkowym budynku mieściła się siedziba szkoły leśnej, która w latach 60 ub. wieku przeniosła się do wzniesionego w sąsiedztwie nowego budynku. Wówczas pałac przeznaczono na szkolny internat.

Aktualny stan pałacu i pozostałych budynków w Brynku wymaga dużych nakładów finansowych. Obecnie koszty utrzymania domów mieszkalnych i zachowania zabytkowego drzewostanu ponosi Powiat tarnogórski. Teraz, po spełnieniu wyszczególnionych w przedwstępnej umowie warunków, w najbliższej przyszłości Lasy Państwowe będą mogły przejąć nieruchomość i otoczyć ją odpowiednią opieką.

Śląskie centrum edukacji? Taki jest pomysł

To wielkie wyzwanie, ale i wielkie perspektywy. Naszym zamiarem jest stworzenie właśnie tu, w Technikum Leśnym w Brynku, leśnego, śląskiego centrum edukacji. Chcemy podnieść standardy i przywrócić to, co było kiedyś - świetnie szkolić leśników" - powiedział uczestniczący w uroczystości podpisania umowy dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica.

Pałac wraz z zespołem parkowym i ogrodem botanicznym wybudowany został w 1829 roku przez Bernarda von Rosenthala z Wrocławia dla księcia Adolfa zu Hohenlohe-Ingelfingen. W 1904 r. kupił go hrabia Hugo II Henckel von Donnersmarck z Siemianowic.

W 1905 r. pałac został przebudowany według projektu architekta Karla Grossera. Na początku XX wieku na wschód od pałacu wzniesiono kompleks zabudowań, w tym dom ogrodnika, stajnie z ujeżdżalnią, wozownię i wieżę wodną w typie północnego budownictwa ceglanego. Po wojnie pałac stał się siedzibą Technikum Leśnego.

Źródło: PAP.

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Marcin Twaróg Link: https://www.eska.pl/slaskie/