Katowice: Nocna prohibicja wprowadzona w kolejnych dzielnicach. Tu nie kupisz alkoholu po godzinie 22.00

2021-02-05 9:16
Katowice: Nocna prohibicja w kolejnych dzielnicach. Tam nie kupisz wieczorem alkoholu [LISTA]
Autor: Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne

W kolejnych dzielnicach Katowic obowiązywać będzie nocna prohibicja. Decyzją radnych, zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 22.00 został rozszerzony o Załęże i Szopienice. Najbardziej z takiej decyzji cieszą się... policjanci.

Katowice: Nocna prohibicja wprowadzona w Załężu i Szopienicach

Radni z Katowic zadecydowali. Nocna prohibicja w mieście została rozszerzona o dwie dzielnice – Załęże i Szopienice-Burowiec. A to oznacza, że w godzinach 22.00 - 6.00 nie będzie możliwości kupienia alkoholu w sklepach znajdujących się w tych dzielnicach. Wcześniej podobne przepisy wprowadzono w Śródmieściu.

- Przeprowadzone konsultacje społeczne w formie spotkań z mieszkańcami wykazały, że takie ograniczenia są pożądane - przekonują przedstawiciele katowickiego magistratu.

Warto przypomnieć, że wprowadzenie prohibicji nocnej w Śródmieściu Katowic w lipcu 2018 roku spotkało się z dobrym przyjęciem ze strony mieszkańców, pomimo początkowych obaw. Również statystyki Policji i Straży Miejskiej pokazują, że przestrzeń ta stała się bezpieczniejsza, służby notują mniej zgłoszeń w zakresie uciążliwych wykroczeń. Po konsultacjach w dzielnicach zdecydowałem się ostatecznie przychylić do próśb mieszkańców i przygotowaliśmy w tej sprawie dla Rady Miasta projekt uchwały wprowadzającej prohibicję nocną, którą dziś został zatwierdzony przez radnych – mówi Marcin Krupa, prezydenta Katowic.

Miasto przeprowadziło konsultacje społeczne dotyczące wprowadzenia tzw. prohibicji, czyli zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych w punktach detalicznych w katowickich dzielnicach Załęże i Szopienice-Burowiec. W sumie wzięło w nich udział ponad 1200 mieszkańców.

Dodajmy, że prohibicja nie dotyczy pubów czy restauracji, które swoim klientom dalej mogą serwować alkohol.

- Zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pozwalają gminom na wprowadzenie prohibicji wyłącznie w całych dzielnicach, co oznacza, że nie może być ona wprowadzona na wybranym obszarze czy też ulicy - przypomina magistrat.

Policja za pomocą drona przemawia do wędkarzy na lodzie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE