Śląska KAS przejęła pół miliona papierosów bez polskich znaków akcyzy

i

Autor: KAS

Kryminalne

KAS przejęła pół miliona nielegalnych papierosów. Znalezione zostały m.in. w mysłowickim garażu

2024-03-04 11:47

Blisko 500 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy przejęli funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. Były w samochodach przy jednym ze sklepów w Katowicach, w garażu w Mysłowicach, a także w jednym z mieszkań w pow. krakowskim.

Cała fura nielegalnych papierosów przejęta przez KAS. Były w Mysłowicach i Katowicach

Dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych ws. przechowywania blisko pół miliona sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Wartość rynkowa nielegalnego towaru to ok. 430 tys. zł. 

Funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach udali się na teren jednego z supermarketów w stolicy województwa śląskiego. Na miejscu zainteresowali się zaparkowanym minibusem. Po pewnym czasie na parking przyjechał samochód z dwoma mężczyznami, 54-letnim kierowcą i 63-letnim pasażerem" - poinformowała Anna Hanke-Hetmaniok z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Katowicach. 

Mundurowi przeszukali oba pojazdy. Znaleźli w nich łącznie blisko 21 tys. paczek papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy. W wyniku przeszukania mieszkania położonego w powiecie krakowskim i garażu usytuowanego w Mysłowicach, należących do jednego z mężczyzn, mundurowi ujawnili kolejną partię nielegalnego towaru - ponad 3,6 tys. paczek i 8 tys. szt. papierosów luzem" - dodała. 

Zarzuty popełnienia przestępstwa skarbowego dla dwóch mężczyzn 

Łącznie funkcjonariusze zabezpieczyli prawie pół miliona papierosów bez polskich znaków akcyzy, ich rynkową wartość KAS szacuje na 430 tys. zł. Jak podaje Izba Administracji Skarbowej w Katowicach, gdyby towar trafił na rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 650 tys. zł z tytułu niezapłaconych podatków. 

Mężczyznom został przedstawiony zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego. W trakcie prowadzonych czynności okazało się, że jeden z podejrzanych jest poszukiwany - został przekazany policji. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Katowice-Wschód.

KAS przypomina, że nabywanie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie i przenoszenie nielegalnych wyrobów tytoniowych, a także pomaganie w ich zbyciu czy ukryciu, stanowi przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

QUIZ. Wiesz, ile lat grozi za to przestępstwo? W kilku przypadkach możesz doznać szoku

Pytanie 1 z 20
Jaka kara grozi za dostarczenie alkoholu osobie małoletniej?