Jakub Szczerba, absolwent ŚUM pomagał rannym na Ukrainie

i

Autor: ŚUM

Wielka sprawa

Jakub Szczerba, absolwent ŚUM pomagał rannym w Ukrainie. Wrócił do kraju, ale obrazy z pola walki pozostały

2023-08-09 11:42

Kilkadziesiąt dni pomagał rannym w Bachmucie i Zaporożu, znosząc ich z pola walki. Jakub Szczerba, absolwent ŚUM, wrócił do kraju. - Okopy, zasieki, generalnie ostrzał artyleryjski, który urywa nogi, ręce. Takich obrażeń było najwięcej – mówi.

Znosił rannych z pierwszej linii frontu. Jakub Szczerba, absolwent ŚUM wrócił do kraju

Jakub Szczerba ukończył Śląski Uniwersytet Medyczny. Na wojnę na Ukrainę wyjechał jako wolontariusz fundacji „W Międzyczasie”.

Nasze szpitale polowe powstawały 20 – 30 kilometrów od frontu, w opuszczonych przez cywili domach. Niekiedy mieliśmy dwadzieścia minut na ewakuację, bo przyszła informacja, że zaraz będą Rosjanie – opowiadał podczas spotkania z dziennikarzami. 

Rannych ratował w Bachmucie i Zaporożu, znosząc ich z pola walki przez kilkadziesiąt dni - od końca czerwca do końca lipca. 

Wojna to jeden wielki chaos. W pewnym momencie nie wiesz, czyj dron nad tobą leci, nie słyszysz na jedno ucho, nie wiesz, czy to twoja krew, czy żołnierza, którego chcesz za wszelką cenę uratować. To wygląda jak pierwsza wojna światowa: okopy, zasieki, generalnie ostrzał artyleryjski, który urywa nogi, ręce. Takich obrażeń było najwięcej. Tam właściwie nie ma strzelania człowiek do człowieka – relacjonował Jakub. 

Obrazy wracają. Ludzkiego cierpienia i akcji ratunkowych nie da się zapomnieć 

Jedna akcja, którą zapamiętał, była szczególnie trudna. Oddział sił specjalnych, z którym pracowała fundacja, wpadł w zasadzkę 

 – Niestety wskutek ataku Rosjan zginął  nasz towarzysz, dowódca oraz ciężko ranny został zastępca dowódcy Wania. Akcja ratunkowa trwała prawie dobę, podczas której musieliśmy przeskakiwać z rannym pomiędzy zaminowanymi okopami, kryjąc się przed ostrzałem oraz prowadzić intensywne działania medyczne w celu ratowania umierającego przyjaciela. Na szczęście udało się dotrzeć do punktu ewakuacji i uratować życie chłopaka - mówił. 

Jakub Szczerba oprócz medycyny skończył też inżynierię biomedyczną. W 2022 roku został laureatem ogólnopolskiego konkursu „Student wynalazca". Opracowany przez niego system Fevero to rodzaj małego samoprzylepnego czujnika temperatury, a zbierane przez niego dane za pomocą sieci wi-fi trafiają do aplikacji. Chce specjalizować się w ortopedii. 

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/