Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać Mieszkanie Plus w Katowicach? [KRYTERIA NABORU]

2020-01-22 12:16

Nowy Nikiszowiec w Katowicach to osiedle, na którym młodzi będą mogli ubiegać się o mieszkania w ramach rządowego programu "Mieszkanie Plus". W sumie w ramach nowej inwestycji powstanie aż 512 mieszkań. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać jedno z nich? Sprawdźcie szczegóły na slask.eska.pl.

Mieszkanie Plus w Katowicach. Jakie trzeba spełnić warunki?

W Katowicach od kilkunastu miesięcy trwa budowa osiedla Nowy Nikiszowiec. W sąsiedztwie zabytkowego Nikiszowca powstają nowe mieszkania. W sumie będzie mogło w nich zamieszkać ponad 500 rodzin. W budynkach przy ul. Górniczego Dorobku znajdą się mieszkania 1, 2 i 3 pokojowe. W zależności czy najemca otrzyma dotację od miasta, czynsz będzie się wahał w granicach 20-30 złotych za 1m². W przypadku części mieszkań, będzie możliwość dojścia do własności w trakcie 15-30 lat. Jakie trzeba spełnić warunki, żeby ubiegać się o mieszkanie z programu "Mieszkanie Plus" w Katowicach? Pojawił się już projekt uchwały rady miasta, który określa kryteria naboru wniosków o najem. Kryteria pierwszeństwa oraz zasady przeprowadzenia oceny punktowej w projekcie uchwały uwzględniają:

  • Po 10 punktów za każde dziecko w gospodarstwie domowym,
  • 7 punktów jeśli w gospodarstwie domowym jest przynajmniej jedna osoba pełnoletnia, która nie przekroczyła 35 lat,
  • Do 20 punktów za rozliczenie PIT w Katowicach (po 10 punktów za osobę w gospodarstwie domowym),
  • 6 punktów, gdy osoby z gospodarstwa domowego nie mają prawa do innego lokalu mieszkaniowego,
  • 4 punkty za wypełnienie ankiety dotyczącej preferowanych warunków mieszkaniowych, która była zbierana do końca 2018 r.,
  • 3 punkty, gdy w gospodarstwie domowym jest osoba powyżej 65 roku życia,
  • 2 punkty w przypadku, gdy w skład gospodarstwa domowego wchodzą osoby niepełnosprawnych.

Projekt uchwały w sprawie kryteriów naboru wniosków o zawarcie umowy najmu na nowym osiedlu ma trafić pod obrady rady miast jeszcze w lutym. Prezydent Katowic, Marcin Krupa zapewnia, że program Mieszkanie Plus to rozwiązanie bardzo atrakcyjne dla przyszłych i obecnych mieszkańców Katowic.

- Ustalone przez nas kryteria premiują m.in. młode rodziny z dziećmi, osoby rozliczające PIT w Katowicach, a także osoby niepełnosprawne. Mieszkanie Plus to także ważny projekt z punktu widzenia Katowic wobec wyzwań demograficznych, przed którymi stoją prawie wszystkie polskie miasta - mówi prezydent Krupa.

Jak zapowiedziała Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice, że nabór będzie realizowany za pośrednictwem formularza on-line, który będzie udostępniony na stronie www.katowice.eu na przełomie II i III kwartału tego roku.

Osiedle Nowy Nikiszowiec. Kiedy zakończenie prac?

Katowickie Mieszkanie Plus ma być niebawem gotowe. Osiedle Nowy Nikiszowiec składa się z trzech kwartałów. Na pierwszym z nich zakończono już roboty murowe i dekarskie, trwają prace związane z montażem okien oraz balustrad. Na drugim rozpoczął się montaż stolarki okiennej oraz roboty dekarskie, a na trzecim zakończono roboty żelbetowe i rozpoczęto prace dekarskie. Zakończenie prac planowane jest na IV kwartał bieżącego roku.

Projekt harmonijnie wpisuje się w otoczenie i zakłada powstanie zabudowy o tradycyjnej formie kwartałowej z obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami. Inwestycja ta to 512 komfortowych i funkcjonalnych mieszkań, usytuowanych w budynkach segmentowych o ceglanym kolorze elewacji, która doskonale oddaje charakter Nikiszowca. Na osiedlu znajdują się budynki od 4 do 7 kondygnacji. Na terenie osiedla przewidziano 572 miejsca postojowe dla samochodów – mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE