Harry Potter

i

Autor: screen YouTube/AllMovieVideos

Harry Potter zatruwa duszę naszych dzieci. Rodzice uczniów z jednego ze śląskich miast nie chcą tej lektury w szkole

2019-12-31 13:54

Po sprzeciwie rodziców Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lisowie (powiat lubliniecki) musiał wycofać lekturę Harrego Pottera. Wszystko przez petycję grupy rodziców, którzy stwierdzili, że "Harry Potter zatruwa duszę ich dzieci". Ich zdaniem książka dokładnie opisuje "praktyki okultystyczne, ezoteryczne, a nawet satanistyczne". O sprawie napisał portal Gazeta.pl, cytując lokalny portal Lubliniecki.pl.

Harry Potter zatruwa duszę dzieci? Tak twierdzą rodzice

Kuriozalną sprawę z Lisowa (gmina Herby, powiat lubliniecki w woj.śląskim) opisuje lokalny portal Lubliniecki.pl. Jak czytamy na portalu, “Harry Potter” został wycofany z kanonu lektur w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lisowie po interwencji rodziców, którzy twierdzą, że w książce "Opisywane są praktyki okultystyczne, inicjacyjne, ezoteryczne a nawet satanistyczne". Sprawa ciągnie się od października, bo to wtedy rodzice złożyli petycje, w której domagali się wyłączenia Harrego Pottera z kanonu lektur.

Wgłębiając się w treść rodzicielskiej petycji trudno nie parsknąć śmiechem, bowiem tezy tam zawarte przeczą zdrowemu rozsądkowi. W petycji rodziców do nauczycieli szkoły w Lisowie czytamy m.in., że "Świat ludzi jest poniżany, natomiast świat czarodziejów i czarownic jest gloryfikowany".

Sprawa jest jednak poważna, bo ostatecznie dyrektor ZSP Lisów, Katarzyna Adamik zdecydowała wraz z gronem pedagogicznym o wycofaniu lektury. Dodajmy, że jednocześnie w obszernej odpowiedzi na petycje wskazywała, że książka nie jest dla dzieci niczym demoralizującym. Wręcz przeciwnie - gloryfikuje takie wartości jak przyjaźń, miłość, lojalność, rodzinę, pracowitość i niesienie pomocy innym, czyli cechy każdego dobrego chrześcijanina.

Nie przekonało to jednak rodziców, którzy obstają przy swoim zdaniu i uparcie twierdzą, że książka godzi w chrześcijańskie wartości i obraża ich przekonania religijne. Sami nie zdają sobie sprawy jaką krzywdę wyrządzają dzieciom. Zwraca na to uwagę również Katarzyna Adamik. Dyrektor ZSP w Lisowie napisała:

Szanując prawo rodziców do wychowywania dzieci według własnego światopoglądu i przekonań religijnych, jesteśmy przerażeni tym, w jakie dyskusje (które w ogóle nie powinny być ich udziałem) zostały wciągnięte dzieci. W związku z tym, mając na uwadze tylko i wyłącznie dobro dzieci, nauczyciele poloniści zdecydowali się na nieomawianie książki: “Harry Potter i Kamień Filozoficzny.

Pani dyrektor dodaje, że postawa rodziców sprawiła, że dzieci dopiero teraz zaczęły interesować się tematyką satanistyczną i prosi rodziców o zwracanie uwagi na zachowanie dzieci.