W 2016 roku Transatlantyk Festival odbędzie się w Łodzi

i

Autor: pixabay.com /CC0 W 2016 roku Transatlantyk Festival odbędzie się w Łodzi

Transatlantyk Festival przypłynie z Łodzi do Katowic. To kultowe wydarzenie zakotwiczy na Śląsku [AUDIO]

2019-12-31 8:46

Katowice zyskały nową imprezę. Po dziewięciu edycjach Transatlantyk Festival wyprowadza się z Łodzi. Organizatorzy postanowili poszukać w tym roku miejsca jeszcze bardziej nastawionego na kulturę i tak trafili na Śląsk. W poszukiwaniu nowej energii i miejsca z kulturą za pan brat Transatlantyk Festival przypłynie na Śląsk i zakotwiczy w Katowicach.

Transatlantyk Festival przypłynie z Łodzi do Katowic

Po dekadzie Transatlantyk Festiwal przypłynie z Łodzi do Katowic i na dobre zakotwiczy na Śląsku. Nie wiadomo jeszcze kiedy dziesiąta edycja festiwalu się odbędzie, ani co znajdzie się w programie. Wiadomo natomiast, że wpływ na wybór Katowic miała współpraca kompozytora Jana Kaczmarka z samorządem województwa śląskiego przy Rapsodii Śląskiej, która powstała z okazji setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego.

Posłuchaj dlaczego Transatlantyk Festival przenosi się do Katowic:

Organizatorzy przekonują, że festival potrzebował nowej energii.

- Potrzebowaliśmy miejsca, które inwestuje w kulturę bardzo mocno i bez obaw. Dla mnie jest to Śląsk, który jest znany ze wspaniałej publiczności - twierdzi ł kompozytor Jan Kaczmarek.

Celem organizacji wydarzenia w województwie śląskim jest promocja regionu, w którym kultura jako istotny element rozwoju gospodarczego w innowacyjny sposób wykorzystuje potencjał twórczy środowiska artystycznego do poprawy przestrzeni publicznej, w tym instytucji kultury. W organizację wydarzenia włączą się instytucje kultury z regionu, „Ars Cameralis Silesiae Superioris” i Instytucja Filmowa „Silesia-Film”. Jak mówi Ewa Sadkowska, dyrektor Instytucji filmowej Silesia Film takiej imprezy na śląsku brakowało.

Bardzo się cieszę, że będziemy mieć festiwal filmowy. Przy szerokim spektrum muzycznym brakowało festiwalu filmowego z prawdziwego zdarzenia - uważa Ewa Sadkowska.

Transatlantyk Festival to artystyczna platforma, która poprzez muzykę i film tworzy silniejsze związki między społeczeństwem, sztuką i środowiskiem, inspiruje dyskusje na aktualne tematy społeczne. Jest uznanym międzynarodowym festiwalem nowej generacji, który buduje swą tożsamość łącząc wyrafinowaną, skierowaną do branży filmowej ofertę z szeroko dostępnym programem edukacji i aktywizacji społecznej. Festiwal oparty jest na trzech filarach: filmie, muzyce, edukacji i działaniach branżowych. Twórcą festiwalu jest wybitny kompozytor, laureat Oscara – Jan A.P. Kaczmarek.

Festiwal składa się z dwóch części. Pierwsza to spotkania branżowe, a druga to wydarzenia skierowane do mieszkańców regionu. Datę i wstępny program imprezy poznamy za kilka miesięcy.​