Górnicy żądają tańszego węgla. Związkowcy Sierpnia 80 weszli do siedziby PGG

Związkowcy WZZ Sierpień 80 weszli w poniedziałek rano do siedziby Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach. Domagają się rozmów i przyjazdu ministra Piotra Pyzika, któremu chcą przekazać rozwiązania zwiększające dostępność węgla i zmniejszające jego cenę.

Związkowcy Sierpnia w PGG w Katowicach

Przedstawiciele WZZ "Sierpień 80" weszli w poniedziałek o godz. 7 do biurowca PGG w Katowicach. Wizyta nie była zapowiedziana. Związkowcy żądają rozmów na temat uporządkowania handlu węglem i jego cen dla prywatnych odbiorców oraz umożliwienia prawa pierwokupu dla pracowników Polskiej Grupy Górniczej i emerytów górniczych.

Ile kosztuje węgiel, a ile powinien kosztować

- Oburza nas fakt sprzedaży węgla z Polskiej Grupy Górniczej w cenach, w jakich sprzedawany jest na rynkach zewnętrznych. PGG ma swoich dilerów. Ci dilerzy kupują węgiel ekogroszek z kopalń za 800 - 900 zł, a jak sprawdziliśmy 50-200 km dalej sprzedają ten ekogroszek po 2100 - 3000 zł, co naszym zdaniem jest nieuczciwe - mówi Rafał Jedwabny przewodniczący WZZ Sierpień 80 w Polskiej Grupie Górniczej. Zawnioskowaliśmy o to, aby wstrzymać węgiel dla dilerów, a wrzucić do sklepu internetowego, gdzie każdy Polaków będzie mógł go kupić po normalnej cenie.

WZZ Sierpień 80 Oświadczenie

Górnicy z WZZ "Sierpień 80" domagają się uporządkowania rynku handlu węglem. Oczekują na podjęcie rozmów i przyjazd ministra Piotra Pyzika, któremu chcą przekazać, rozwiązania zwiększające dostępność węgla i zmniejszające jego cenę. PGG sprzedaje tzw "ekogroszek" po około 900 zł za tonę. Już po chwili ten sam węgiel oferowany jest dla odbiorcy, po 2,5 - 3 tysiące złotych. Cały zysk przechwytywany jest przez pośredników, co powoduje oburzenie odbiorców indywidualnych, którzy muszą płacić za węgiel trzykrotnie drożej, niż sprzedaje go PGG. Oprócz tego węgiel jest niedostępny, a odbiorcy indywidualni nie mogą go kupić. Ten sam problem mają górnicy i byli górnicy, którym węgiel należy się w ramach deputatu. Jest to efektem wieloletnich zaniedbań i patologii na tym rynku. Związkowcy z WZZ "Sierpień 80" chcą rozwiązań, które obniżą cenę węgla dla odbiorców indywidualnych, wyeliminują pośredników i zwiększą jego dostępność.W ubiegłym tygodniu WZZ "Sierpień 80" skierował w tej sprawie, kolejne już wystąpienie do Premiera Morawieckiego.

z poważaniem

Bogusław Ziętek

Przewodniczący

WZZ Sierpień 80"

Górnicy piszą do premiera

Sierpień 80 wysłał list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym informuje o drogim węglu. Pisze w nim. m.in. "To nieprawda, że węgiel nie może być tańszy dla odbiorcy indywidualnego (...) Już tej jesieni szpitale, przedszkola, rolnicy, odbiorcy indywidualni zostaną bez węgla. A szczęśliwcy, którzy go kupią, zapłacą za niego 5000 zł lub więcej za tonę".

Prawo pierwokupu węgla dla emerytów górniczych

Kolejnym palącym tematem jest internetowa sprzedaż węgla w PGG, która jest bardzo utrudniona. Klienci indywidualni każdego dnia zgłaszają się z problemami związanymi z działaniem serwisu sprzedażowego i zmuszeni są szukać węgla na rynku lokalnym, który jest bardzo drogi. 

- W znacznej liczbie są to także byli pracownicy, emeryci górniczy, którzy zostali pozbawieni deputatu węglowego i teraz nawet chcąc kupić sonie w rodzimej formie kupić węgiel za gotówkę, jest to niemożliwe. Walczymy o to, aby otrzymali prawo pierwokupu węgla - mówi Wiktor Koziorz przewodniczący WZZ Sierpień 80 KWK Piast-Ziemowit.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE