Karetka typu S

i

Autor: UM Gliwice

Gliwice

Gliwice mogą stracić karetkę, która realnie ratuje ludzkie życie. Władze miasta już protestują

W związku z aktualizacją Planu Działania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa śląskiego, 10 karetek specjalistycznych zmieni kategorię na podstawową. Dotyczy to m.in. jedynego w Gliwicach ambulansu typu S, czyli takiego z lekarzem na pokładzie. Władze miasta sprzeciwiają się zmianie.

Gliwickiemu magistratowi nie podoba się również pomysł zmniejszenia liczby stacjonujących w mieście zespołów ratownictwa medycznego. Obecnie jest ich sześć, a od czerwca jeden zespół miały zostać przeniesiony do Sośnicowic. Władze miasta uważają, że zapowiadane zmiany wpłyną na obniżenie bezpieczeństwa mieszkańców.

Stacjonowanie najbliższej karetki typu „S” w odległości powyżej 25 km w naszej ocenie ogranicza możliwość udzielenia pilnej pomocy medycznej w najcięższych przypadkach. Nie do zaakceptowania jest również propozycja, by z naszego miasta, zamieszkanego przez ponad 170 tysiące osób i zaopatrzonego tylko w 6 zespołów ratownictwa medycznego, przenosić jeden taki zespół do gminy zamieszkałej przez zaledwie ok. 8 tys. osób – podkreśla Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic na stronie internetowej urzędu.

Magistrat uważa, że poziom zabezpieczenia medycznego w Gliwicach powinien zostać utrzymany na tym samym poziomie. Argumentuje przy tym, że w mieście wzrasta liczba osób starszych, obecny jest rozbudowany układ komunikacyjny, strefy przemysłowe i ośrodki kształcenia, miejsca masowej rozrywki i kultury. To wszystko razem wzięte sprawia, że pomocy medycznej potrzebuje wiele osób.W ubiegłym roku Gliwice negatywnie zaopiniowały planowane zmiany w systemie ratownictwa medycznego. Teraz po raz kolejny wzywają Śląski Urząd Wojewódzki o taką aktualizację, która nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo mieszkańców.

Mamy świadomość, że system ochrony zdrowia dotykają problemy kadrowe, również w ratownictwie medycznym, wobec czego skompletowanie kadry do obsługi zespołu specjalistycznego jest coraz trudniejsze. Dbając jednak o interesy naszych mieszańców, nie możemy biernie przyglądać się pozbawiania gliwiczan dostępu do profesjonalnej pomocy w nieprzewidzianych i nagłych wypadkach - mówi Mariusz Śpiewok.

Karetka typu S ma na pokładzie zespół składający się z ratowników i co najmniej jednego lekarza. Tak zwana "eska" jest wysyłana w przypadkach zagrożenia życia. Od tego roku w województwie śląskim działa ich 19. Pozostałe 138 karetek spełnia rolę podstawowych zespołów ratownictwa medycznego.