ENEJ z nowym albumem VESNA. Artyści szykują także wyjątkową VESNA TOUR

i

Autor: Mat. prasowe zespołu Enej

Muzyka

ENEJ z nowym albumem VESNA. Artyści szykują także wyjątkową VESNA TOUR. WYWIAD z Piotrem Sołoduchą

2024-02-29 23:32

VESNA - taki jest tytuł nowego albumu zespołu ENEJ, którego PREMIERA już w piątek 1 marca. Jaka jest? Energetyczna i w stylu jaki fani lubią najbardziej. Niebawem także VESNA TOUR - trasa koncertowa - tym razem klubowa, podczas której artyści przemierzą różne zakątki Polski. Bilety są w sprzedaży.

VESNA - nowy album grupy Enej i VESNA TOUR - nowa trasa koncertowa

Fani zespołu Enej na ten album czekali od dawna - i jest! Zapowiadana płyta VESNA swoją premierę ma w piątek 1 marca 2024. 

„Magnes", „Neony", „Nowy moment", a od kilkunastu dni także „Światy dwa" - utwór zapowiadający film „Baśka” z Małgorzatą Sochą, Mikołajem Roznerskim i Piotrem Głowackim w rolach głównych - to tych kawałków z krążka VESNA mogliśmy do tej pory posłuchać. Teraz już nacieszymy się wszystkimi, a jest ich w sumie 13.

To nie koniec nowości. Zespół Enej w kwietniu wyruszy w trasę koncertową, nazwaną VESNA TOUR. Tym razem muzycy zagrają w klubach. Oto, gdzie będzie można zawitać i przeżyć naprawdę niezwykłą, muzyczną ucztę:

 • 5 kwietnia - Zielona Góra, Kawon Piwnica Artystyczna
 • 6 kwietnia - Szczecin, Dom Kultury Słowianin
 • 7 kwietnia - Gdańsk, Klub Muzyczny Parlament 
 • 10 kwietnia - Warszawa, Niebo
 • 12 kwietnia - Poznań, Tama 
 • 13 kwietnia - Wrocław, Stary Klasztor
 • 14 kwietnia - Kraków, Klub Forty Kleparz
 • 20 kwietnia - Zabrze, CK Wiatrak
 • 21 kwietnia - Lublin, Fabryka Kultury Zgrzyt
 • 26 kwietnia - Białystok, Zmiana Klimatu
 • 27 kwietnia - Olsztyn, Aula Widowiskowo-Konferencyjna im. A. Wasilewskiej.

Bilety na koncerty dostępne są TUTAJ:

https://goingapp.pl/

empikbilety.pl.

Specjalnie dla Eski - wokalista Piotr Sołoducha o tym, co zespół Enej szykuje dla publiczności

Vesna Tour - nowa trasa koncertowa - jaka będzie? Usłyszymy tylko nowe, czy też  starsze, dobrze znane utwory? 

P: To jest nasz powrót do klubów. Minęło kilka dobrych lat od takiej trasy po klubach. W ubiegłym roku zagraliśmy cztery koncerty związane z naszym 20-leciem i bardzo za tym zatęskniliśmy, więc nowa płyta jest świetną okazją do powtórki. Trasa rozpocznie całoroczny tour koncertowy z nowym materiałem. W klubach będziemy grać oczywiście cały materiał z nowej płyty, ale spokojnie, będą też „enejowe klasyki". Całą magię i klimat będziemy tworzyć z publicznością -na to liczymy.

Wyjątkowy będzie koncert w Olsztynie, gdzie nie tylko zagracie koncert, ale także spotkacie się z fanami, w planach jest ognisko. Dlaczego akurat tam? 

P: Już drugi raz w Olsztynie robimy spotkanie z fanami, w miejscu dla nas szczególnym, w miejscu gdzie powstał zespół. Ja bym tego nie nazwał nawet zwykłym koncertem, ponieważ nie będzie sceny, zagramy praktycznie wśród ludzi, będą z nami śpiewać, proponować piosenki, sprawdzając naszą pamięć do tekstów np. z pierwszej płyty. To takie trochę spotkanie po latach ludzi którzy są z nami.

Koncerty w klubach są nieco inne, niż plenerowe czy w domach kultury. No właśnie, czym się różnią i jaki to jest klimat? Bardziej kameralny w klubie?

P: Podstawowa różnica to skala koncertu, ilość ludzi. W klubach nie ma barier, schematów, mamy czas na rozmowy, żarty i to w klubach lubimy najbardziej. Jednak wszystkie formy koncertów bardzo lubimy. 

Przesłuchałam kilka dostępnych numerów z płyty VESNA i są energetyczne, radosne, taneczne, takie właśnie...Wasze, czyli to, co fani lubią najbardziej usłyszeć na płytach i przy czym uwielbiają się bawić na koncertach. Taki był zamysł? A może są jakieś niespodzianki?

P: Nie chcieliśmy uciekać od stylu, który przez publiczność jest lubiany, charakterystyczny, a i tak szczerze, po roku czasu pracy nad płytą, to nawet i nie umiemy. Będzie energetycznie, brzmienie trochę inne. Ciągle czegoś szukamy i chcemy, aby brzmienie szło z duchem czasu. Wydaje mi się, że piosenka z Kwiatem Jabłoni trochę zaskoczy, bo nikt nie wie, czy będzie skocznie czy nie. Będą piosenki po ukraińsku, będzie ballada z bardzo mocnym wschodnim klimatem, więc wszystko to czym jest Enej.

Zapomniane polskie przeboje. Te utwory słyszał każdy! Rozpoznasz je?

Pytanie 1 z 10
„Jezu, to znowu się stało, zakochałem się, aż mnie coś zabolało” – takimi słowami zaczyna się utwór: