Deweloper wycina drzewa na Sarnim Stoku

i

Autor: Bielszczanie dla Drzew / Facebook

Ekolodzy w Bielsku-Białej świętowali sukces. Mimo to inwestor rozpoczął wycinkę na Sarnim Stoku

Organizacja Bielszczanie dla Drzew poinformowała, że SKO w Bielsku-Białej wstrzymało wydaną przez Urząd Miasta decyzję środowiskową dla inwestora. Ruszyło postępowanie mające na celu ostateczne stwierdzenie jej nieważności. Pomimo tego, inwestor nie czekając na decyzje rozpoczął prace.

Bielszczanie dla Drzew poinformowali w mediach społecznościowych, że 12 października 2022 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Bielsku-Białej wydało postanowienia w sprawie o wszczęciu z urzędu postępowania, o stwierdzenie nieważności decyzji środowiskowej wydanej przez Prezydenta miasta Bielsko-Biała oraz, o wstrzymaniu decyzji środowiskowej dla inwestora Art-City Eko Park.

Wycinka postępuje pomimo braku decyzji

Według aktywistów prezydent Bielska-Białej nie poczekał na werdykt SKO, mimo 6 tys. podpisów pod petycją przeciwko zabudowie Sarniego Stoku. 3 października wydał inwestorowi decyzję pozwolenia na budowę.

SKO wstrzymało z urzędu w całości decyzję środowiskową wydaną przez UM dla inwestora i wszczęło z urzędu postępowanie w sprawie ostatecznego rozstrzygnięcia w przedmiocie stwierdzenia jej nieważności. Oznacza to w skrócie, że jeśli SKO podejmie decyzję o unieważnieniu decyzji środowiskowej dla inwestora, decyzja pozwolenie na budowę wypadnie z obiegu prawnego i cały proces administracyjny będzie musiał przebiec pod początku. A to oznacza, że inwestor stan na dzisiaj musi czekać na ostateczne postanowienie SKO w ramach przestrzegania prawa. Jednak tego nie zrobił i w przypadku gdy ostateczne postanowienie SKO unieważni decyzję środowiskową wszystko czego dokonał (aktualnie dokonuje nieodwracalnych szkód w środowisku, które wg kodeksu karnego są przestępstwem) będzie złamanie prawa – piszą w komentarzach aktywiści.

Jak informuje portal bielsko.info ratusz nie chce komentować sytuacji.

Po to są odpowiednie organy, w tym SKO, aby stwierdzić czy dana decyzja została wydana z naruszeniem przepisów czy nie - przekazał portalowi bielsko.info Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE