Piknik militarny trwa przy Stadionie Śląskim w Chorzowie. Jest częścią Dnia Weterana

Wielki piknik militarny odbywa się przy Stadionie Śląskim w Chorzowie. Dzisiaj każdy może wejść do czołgu i wziąć do ręki karabin maszynowy. Impreza militarna to część Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

Stadion Śląskim zaprasza na wielki piknik militarny

Od samego rana przed Stadionem Śląskim trwa wielki piknik militarny. Mimo kapryśnej pogody, gdy słońce przeplata się z deszczem - pojazdy wojskowe i sprzęt wojskowy postanowiło zobaczyć mnóstwo ludzi. Piknik militarny zorganizowany jest w ramach Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Osobom, które walczyły poza granicami Polski, należy się ogromny szacunek i wsparcie, a święto, które potrwa do soboty jest formą podziękowania za ich służbę.

Dzień weterana na Śląsku PROGRAM

Główne obchody Dnia Weterana, w których ma wziąć m.in. udział wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa, zaplanowano na sobotę. Uroczystości rozpoczęłą rano msza święta w kościele garnizonowym w Katowicach. Następnie uczestnicy udali się pod Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach, gdzie został odczytany Apel Pamięci i odbyła się ceremonia wręczenia wyróżnień.

Przed południem pod Stadion Śląski przyjechali uczestnicy III Rajdu Motocyklowego Weteranów.

Innym miejscem obchodów jest Skwer Powstań Śląskich w Parku Śląskim - tam w południe nastąpiło podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu.

Najbardziej widowiskowym wydarzeniem Dnia Weterana jest jednak piknik militarny, w trakcie którego prezentują się jednostki wojskowe, policja, straż pożarna, a także organizacje pozarządowe działające na rzecz weteranów. Podczas pikniku zaplanowano pokazy akrobacji samolotowych oraz przelot śmigłowców.

W Parku Śląskim powstało też miasteczko ze stanowiskami 10 szpitali wojewódzkich. Można tam poddać się badaniom profilaktycznym. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe stworzy "strefę małego rekruta", w której najmłodsi będą mogli aktywnie spędzić czas.

Zwieńczeniem pikniku będzie koncert zespołu Wilki, który rozpocznie się o 18.

Dzień Weterana. Co to za święto?

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa to święto ustanowione przez Sejm na 29 maja. W tym samym dniu obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dzień Weterana w Polsce po raz pierwszy oficjalnie był obchodzony w 2012 r. Obecnie status weterana ma w Polsce ponad 29 tys. osób, a weterana poszkodowanego ponad 800 osób. PAP

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE