Czystka w spółkach marszałka województwa śląskiego. To efekt politycznej decyzji

2023-01-11 20:11
Marszałek Chełstowski
Autor: Śląskie. Pozytywna energia / Facebook

W listopadzie 2022 r. marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski podjął decyzję o zmianie barw partyjnych. W związku z tym całkowicie zmienił się układ sił w sejmiku śląskim. Teraz nowy Urząd Marszałkowski wymienia osoby w zarządach spółek podległych marszałkowi.

Jakub Chełstowski wraz z trzema radnymi w listopadzie 2022 r. podjął decyzję o opuszczeniu klubu Prawa i Sprawiedliwości i utworzeniu klubu Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”. Przez polityczne decyzje zmienił się układ sił w sejmiku śląskim. PiS z większości głosów przeszedł do opozycji z mniejszą liczbą głosów. Teraz władzę w sejmiku śląskim sprawuje ówczesna opozycja: Ruch Samorządowy „Tak! Dla Polski”, Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica i PSL. Chełstowski zachował swoją pozycję, ale powołał całkowicie nowy zarząd województwa złożony z radnych Ruchu Samorządowego i Koalicji Obywatelskiej.

Czystki spółkach województwa śląskiego

Wraz ze zmianami osób decyzyjnych w województwie zmieniają się także osoby zasiadające w zarządach spółek województwa śląskiego.

To potrwa, ale po kolei i na spokojnie przyjrzymy się spółkom. Musimy wyczyścić kilka spraw. Do niektórych spółek poślemy audytorów - mówi rozmówca dziennikarzy Gazety Wyborczej z Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Zmiany widoczne są na posadach w urzędzie i spółkach marszałka województwa śląskiego. W samym urzędzie marszałkowskim podjęto decyzję o połączeniu dwóch departamentów – Departament Inwestycji zespolono z Departamentem Projektów. W wyniku połączenia zlikwidowano dwa stanowiska dyrektorskie. Na stanowisko dyrektora nowego departamentu zostanie ogłoszony konkurs.

Wymiana dotknęła też spółki podległe marszałkowi. Jak zauważają dziennikarze Gazety Wyborczej pierwsze decyzje podjęto w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny im. Jana Pawła II w Sosnowcu. Odwołano całą radę nadzorczą: Wiesława Więckowskiego, Jacka Zimocha, Małgorzatę Niezgodę-Kublę, Annę Piecuch. Do nowej rady powołano prezes sosnowieckiej spółki Zagłębiowski Park Sportowy Karinę Skowronek, Ewę Tomczak, byłego burmistrza Ogrodzieńca Jarosława Ciszewskiego, Andrzeja Berendowicza i byłego posła PO Pawła Bańskowskiego.

Aferzyści z Funduszu Górnośląskiego również odwołani

Jak dodają dziennikarze Gazety Wyborczej zmiany nadeszły również w Funduszu Górnośląskim – jednej z najważniejszych spółek marszałka – w którym wizytę złożyło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Odwołano prawie całą radę nadzorczą. Do nowej rady powołano: Wojciecha Czekaja, Bartłomieja Jakubczyka, byłego wicewojewodę śląskiego Zygmunta Kucharczyka i starostę kłobuckiego szefa Polskiego Stronnictwa Ludowego w województwie śląskim Henryka Kiepurę. Miejsce w radzie Funduszu Górnośląskiego zachował Patryk Świrski, który jest prezesem Kolei Śląskich.

Kolejnymi spółkami, w których nadejdą zmiany są: Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, Stadion Śląski. Polityk KO powiedział dziennikarzom Gazety Wyborczej, że zmiany nastąpią jeszcze w kilku innych miejscach, ale nie podał szczegółów.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE