PiS stracił władzę na Śląsku. Chełstowski przeszedł do opozycji.

i

Autor: Archiwum PiS stracił władzę na Śląsku. Chełstowski przeszedł do opozycji.

PiS stracił władzę na Śląsku. Chełstowski przeszedł do opozycji. W sejmiku awantura

PiS stracił władzę w województwie śląskim. Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego przeszedł na stronę opozycji. Chełstowski odszedł z Prawa i Sprawiedliwości. Wraz z nim taką decyzję podjęło kilku radnych sejmiku śląskiego. Nowym przewodniczącym Sejmiku Śląskiego został Marek Gzik.

Jakub Chełstowski odszedł z PiS do pozycji. PiS stracił władzę na Śląsku

Aktualizacja godz. 23:40

Krzysztof Klimosz został nowym członkiem Zarządu Województwa Śląskiego.

Krzysztof Klimosz obecnie jest wiceprezesem Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej.

Aktualizacja godz. 23:22

Anna Jedynak i Łukasz Czopik zostali nowymi Wicemarszałkami Województwa Śląskiego.

Anna Jedynak jest wiceprezydentem Sosnowca, Łukasz Czopik jest wiceprezesem GKS Katowice.

Aktualizacja godz. 23:03

Wicemarszałek Województwa Śląskiego Beata Białowąs (Solidarna Polska) została odwołana.

Aktualizacja godz. 22:35

Sejmik podjął uchwałę w sprawie odwołania Izabeli Domogały z Zarządu Województwa Śląskiego. Znalazła się w nim z rekomendacji PiS.

Aktualizacja godz. 22.:15

Wicemarszałek Województwa Śląskiego Dariusz Starzycki (PiS) został odwołany.

Aktualizacja 21:30

Z zarządu województwa odeszli: Beata Białowąs (Solidarna Polska) i Wojciech Kałuża.

Z funkcji przewodniczącego Sejmiku Śląskiego został odwołany Jan Kawulok. Jego miejsce zajął Marek Gzik. 

Aktualizacja godz. 19:30

Marszałek Jakub Chełstowski był bardziej wylewny w rozmowie z Onetem. - Nie ma opcji powrotu. Rezygnuję z członkostwa w PiS. Cztery lata temu było przejęcie przez PiS władzy przez transfer Wojciecha Kałuży, dzisiaj ja wychodzę -  podkreślił.

Jak wyjaśnił dziennikarzowi Onetu, "Poziom smrodu przekroczył granicę". - Nie zgadzam się z polityką partii, decyzjami rządu i antyunijnym kierunkiem. Tym, że ktoś mówi, że dzięki środkom unijnym nic dobrego w Polsce się nie wydarzyło, umniejszaniu roli samorządów, które są określane jako siedliska zła. Ulało się i trudno. Nie ma już opcji powrotu. Rezygnuję z członkostwa w PiS - dodał. 

Odejście Chełstowskiego skomentował dla PAP sekretarz generalny partii Krzysztof Sobolewski mówiąc, że Chełstowski zachował się podle stwierdzając, że jest on pozbawiony jakiejkolwiek odwagi cywilnej. - Mógł wprost wyartykułować jakie są powody tego, że zmienia front, a nie zasłaniać się Unią Europejską. Chełstowski zachował się bez jakiejkolwiek krzty klasy politycznej i brak mu odwagi cywilnej, by powiedzieć wprost o powodach dla których zmienia stronę polityczną.

Aktualizacja godz. 18.57

Sensacyjny ruch w Śląskiej polityce. Marszałek województwa Śląskiego opuścił szeregi Prawa i Sprawiedliwości zasilając opozycję. Wraz z nim odeszło kilku radnych sejmiku Śląskiego. Wszyscy przeszli do Ruchu Samorządowego Tak dla Polski. Jak powiedział w czasie przerwy w obradach Chełstowski, on wraz z grupą radnych nie zgadzają się na wiele rzeczy. - Chodzi np. o politykę dotyczącą Unii Europejskiej. Mamy z samorządowcami dużo wspólnych tematów, które chcemy połączyć. Możemy zacząć od lotniska, kwestie istnienia metropolii, funkcjonowania Kolei Śląskich. Oprócz tego mi osobiście polityka antyunijna nie odpowiada. 

Znaczenie też miała kwestia Funduszu Górnośląskiego. Jak jednak podkreślił w rozmowie z mediami, samą współpracę z PiS marszałek sobie chwali, choć wspomniane wcześniej kwestie były już nie do przeskoczenia. 

Razem z Chełstowskim z PiS odeszli: Alina Nowak, Maria Materla, Rafał Kandziora. Jest prawdopodobne, że wkrótce dołączą do nich inni. 

Wybrano również nowego wiceprzewodniczącego sejmiku, którym został Stanisław Gmitruk (KO).

Chełstowski odchodzi z PiS, w Sejmiku awantura. "Hańba!"

Po ogłoszeniu odejścia na sali sejmiku można było mieć swoiste deja vu. Część radnych krzyczała "Hańba!" jak cztery lata temu, kiedy politycznego fikołka wywinął Wojciech Kałuża przechodząc do PiS dzięki czemu opozycja straciła większość w sejmiku śląskim. 

Wcześniej pisaliśmy

Jak informuje "GW" przed poniedziałkową sesją Sejmiku Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski miał rozmawiać z opozycją o przejściu do Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski". Razem z nim na ucieczkę z Prawa i Sprawiedliwości ma się zdecydować trójka radnych: Rafał Kandziora, Maria Materla oraz Alina Nowak. Według doniesień "Gazety" negocjacje w tej sprawie trwały już bardzo długo. Chełstowski miał mówić w nieoficjalnych rozmowach, że nie jest mu po drodze z partią Jarosława Kaczyńskiego. Ma być również skonfliktowany z Wojciechem Kałużą.

A to właśnie dzięki Kałuży Prawi i Sprawiedliwość miało większość w sejmiku. Przypomnijmy, że ten polityk w listopadzie 2018 roku ogłosił swoje nagłe odejście z .Nowoczesnej i zawarł porozumienie z PiS. To umożliwiło największej partii w polskim parlamencie przejęcie władzy na Śląsku. W poniedziałek ma również odbyć się głosowanie nad wnioskiem o odwołanie przewodniczącego sejmiku Jana Kawuloka. Wniosek został złożony przez 15 radnych Koalicji Obywatelskiej. Ich zdaniem Kawulok dopuszcza się nadużyć.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE