Jak badać piersi? W Dąbrowie Górniczej ruszyły specjalne szkolenia [WIDEO]

2020-03-04 12:59
Pokonaj raka piersi
Autor: Katarzyna Stachowicz Pokonaj raka piersi

W Polsce rośnie zachorowalność na raka piersi. Rocznie zapada na niego aż 18 tys. kobiet, a 6 tys. umiera w wyniku choroby. Kluczowe jest badanie piersi, by wykryć chorobę jak najwcześniej. Co trzecia 40-latka i co czwarta 30-latka samokontroluje piersi. Reszta ich nie bada, bo się boi.

W Dąbrowie Górniczej ruszyły specjalne warsztaty dla młodzieży z samokontroli piersi. Uczestniczą w nich uczniowie dąbrowskich szkół średnich. Na specjalnych fantomach ćwiczą jak badać piersi i co powinno ich zaniepokoić. To w ramach trwającej w mieście kampanii "Tik Tak Tik Rak".

- Dlaczego boimy się badać piersi? Myślę, że nie mamy tego nawyku, nie pamiętamy o tym, że warto się badać. Statystyki mówią, że zachorowalność na raka piersi wzrasta, więc powinniśmy w sobie wypracować nawyk samobadania - powiedziała nam Katarzyna Stachowicz inicjatorka akcji "Pokonaj raka piersi".

W Dąbrowie Górniczej szkolą się nie tylko dziewczęta, ale i chłopcy, ponieważ to właśnie oni często jako pierwsi u partnerki wyczuwają guzki.

Kobiety, które regularnie badają swoje piersi sa w stanie wykryć guz o wielkości ok. 1 cm. Guz wielkości do 2 cm, który potencjalnie może okazać się złośliwy, jest niemal w 100% wyleczalny.

Rak w pierwszym stadium zaawansowania ma prawie 90% szans na długotrwałe wyleczenie.

Nie każdy wykryty guzek to rak. Większość z nich okazuje się na szczęście zmianami łagodnymi.

Jak badać piersi?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE