Pokonaj raka piersi

i

Autor: Katarzyna Stachowicz Pokonaj raka piersi

Jak badać piersi? W Dąbrowie Górniczej ruszyły specjalne szkolenia [WIDEO]

2020-03-04 12:59

W Polsce rośnie zachorowalność na raka piersi. Rocznie zapada na niego aż 18 tys. kobiet, a 6 tys. umiera w wyniku choroby. Kluczowe jest badanie piersi, by wykryć chorobę jak najwcześniej. Co trzecia 40-latka i co czwarta 30-latka samokontroluje piersi. Reszta ich nie bada, bo się boi.

W Dąbrowie Górniczej ruszyły specjalne warsztaty dla młodzieży z samokontroli piersi. Uczestniczą w nich uczniowie dąbrowskich szkół średnich. Na specjalnych fantomach ćwiczą jak badać piersi i co powinno ich zaniepokoić. To w ramach trwającej w mieście kampanii "Tik Tak Tik Rak".

- Dlaczego boimy się badać piersi? Myślę, że nie mamy tego nawyku, nie pamiętamy o tym, że warto się badać. Statystyki mówią, że zachorowalność na raka piersi wzrasta, więc powinniśmy w sobie wypracować nawyk samobadania - powiedziała nam Katarzyna Stachowicz inicjatorka akcji "Pokonaj raka piersi".

W Dąbrowie Górniczej szkolą się nie tylko dziewczęta, ale i chłopcy, ponieważ to właśnie oni często jako pierwsi u partnerki wyczuwają guzki.

Kobiety, które regularnie badają swoje piersi sa w stanie wykryć guz o wielkości ok. 1 cm. Guz wielkości do 2 cm, który potencjalnie może okazać się złośliwy, jest niemal w 100% wyleczalny.

Rak w pierwszym stadium zaawansowania ma prawie 90% szans na długotrwałe wyleczenie.

Nie każdy wykryty guzek to rak. Większość z nich okazuje się na szczęście zmianami łagodnymi.

Jak badać piersi?
Sonda
Największe koncerty w Polsce w 2020 roku. Na który z nich się wybierasz?