Sztuczna rzeka w Parku Kościuszki

i

Autor: A. Olejarczyk Zdjęcie z protestu przeciwko sztucznej rzece w Parku Kościuszki, który odbył się w kwietniu 2022 roku

Katowice

Co dalej ze sztuczną rzeką w Parku Kościuszki? KAW: Koncepcja nie spotkała się z przychylnym przyjęciem

Przeciwko inwestycji od kilku miesięcy protestują mieszkańcy Katowic. Nie chcą, by w największym miejskim parku powstała "prądożercza" sztuczna rzeka. W zamian proponują, by pieniądze wydać na remonty rozpadającej się infrastruktury. Mamy dla nich dobrą wiadomość.

Sztuczna rzeka i woliera dla ptaków w Parku Kościuszki w Katowicach

Kwestia ewentualnej budowy sztucznej rzeki w Parku Kościuszki ciągnie się już od kilku lat. W maju 2022 roku Zakład Zieleni Miejskiej w drodze przetargu wyłonił wykonawcę dokumentacji projektowej. Rok później uzyskano pozwolenie na budowę.

Ze wstępnego kosztorysu wynikało, że sztuczna rzeka będzie kosztować niecałe 2,5 mln zł, a kolejne 400 tys. zł pochłonie woliera dla ptaków. Przy czym miasto wydało już wcześniej ponad 140 tys. zł na projekt.

KAW: koncepcja nie spotkała się z przychylnym przyjęciem mieszkańców

Temat sztucznej rzeki powrócił na tapet podczas kampanii wyborczej za sprawą redaktorów portalu katowice24.info. Prezydent Marcin Krupa, zapytany o decyzję w sprawie sztucznej rzeki odpowiedział, że to "koncepcja, którą trzeba bardzo szeroko przedyskutować, wysłuchać mieszkańców".

Już po wyborach wystosowaliśmy zapytanie do urzędu miasta, czy w tej kwestii faktycznie planowane są jakieś konsultacje. Ale wygląda na to, że inwestycja finalnie nie doczeka się realizacji. Głównym problemem jest brak środków zewnętrznych.

Projekt sztucznej rzeki i woliery w Parku Kościuszki był przygotowywany przy założeniu pozyskania na jego realizację środków zewnętrznych. Pieniądze na ten cel nie zostały pozyskane, a sama koncepcja nie spotkała się z przychylnym przyjęciem mieszkańców, dlatego nie jest dziś procedowana - informuje Malwina Kaczor z Katowickiej Agencji Wydawniczej, odpowiedzialnej za medialną obsługę magistratu.

Prawie 4 tys. podpisów pod petycją przeciwko sztucznej rzece w Parku Kościuszki

Inwestycja od początku budziła kontrowersje wśród mieszkańców. Rada dzielnicy Śródmieście negatywnie zaopiniowała projekt, a stowarzyszenie Mieszkańcy dla Katowic zebrało prawie 4 tys. podpisów pod petycją przeciwko budowie sztucznej rzeki. W zamian społecznicy domagali się, by miasto przeznaczyło pieniądze na remont rozpadających się ścieżek i dogęszczenie parku od strony autostrady.

W odpowiedzi na petycję miasto zapowiedziało, że w Parku Kościuszki zostanie nasadzonych ok. 150 drzew. - Park Kościuszki czekają w najbliższym czasie pozytywne zmiany. Prezydent Marcin Krupa zapowiedział renowację wielu przestrzeni parkowych. Dodatkowo miasto pozyskało środki na odnowienie zabytkowego kościoła i Wieży Spadochronowej - dodaje Malwina Kaczor z KAW.