Burza na Śląsku. Zalany szpital, domy i auta, powalone drzewa. Przeszedł cyklon Peggy

2022-09-09 10:56

Burza na Śląsku była spowodowana cyklonem Peggy. Silny grad i intensywne opady deszczu spowodowały, że w ciągu kilku godzin zalane zostały Tarnowskie Góry, Bytom, Zabrze, Gliwice. Woda wdarła się do szpitala w Reptach. Drogi zamieniły się w rwące rzeki wlewające się na posesje, do domów i garażów. Strażacy interweniowali aż 583 razy.

Burza na Śląsku: to cyklon Peggy

Cyklon, który gwałtownie przemieszczał się nad Górnym Śląskiem zawdzięcza imię Peggy niemieckim meteorologom. Potężny niż niosący ogromne ilości wilgotnego i burzowego powietrza okazał się dramatem dla wielu mieszkańców województwa śląskiego. Najpierw porywisty wiatr, a następnie grad i intensywny deszcz spowodowały katastrofalne skutki. Najbardziej ucierpieli mieszkańcy, ich domy, samochody i zakłady pracy w Tarnowskich Górach, Bytomiu, Gliwicach, Myszkowie i Zabrzu.

- Od 7:30 dnia 2022.09.08 do 06:30 dnia 2022.09.09 r. w związku z burzami straż pożarna w woj. odnotowała 583 zgłoszenia. Najwiecej: Tarnowskie Gory 248, Myszkow 68, Zabrze 64, Bytom 57, Gliwice 44 - informuje Aneta Gołębiowska, rzeczniczka wojewódzkiego komendanta PSP w Katowicach.

Powódź w Tarnowskich Górach

Gwałtowny deszcz zamienił drogi w rwące rzeki. Wiele domów zostało zalanych. Wszystkie zagłębienia, rowy melioracyjne zostały błyskawicznie wypełnione wodą. Największe straty burza poczyniła w Górnośląskim Szpitalu Rehabilitacyjnym Repty, gdzie wdarła się i zalała gabinety lekarskie. Zalane została także restauracja Bistro Miarki 8 i samochody osobowe zaparkowane przed aquaparkiem.

- Łączniki i korytarze poziomu -1 zostały zalane. Znajdują się tam gabinety lekarskie, izba przyjęć, szatnie, pomieszczenia magazynowe. Teraz sprzątamy w pierwszej kolejności gabinety, aby jak najszybciej realizować świadczenia. Rzuciliśmy do pracy wszystkie nasze siły - mówi Marlena Szastok-Gazda, rzecznik prasowy GCR Repty w Tarnowskich Górach.

Zalania i podtopienia w Bytomiu

W Bytomiu ulewa zalała piwnice domów i drogi. Zalana jest m.in. ulica Józefa Piłsudskiego, Szkolna, czy skrzyżowanie ulic Przemysłowej i Składowej. Ruch na tych odcinkach dróg został wstrzymany, a w piątek od rana mieszkańcy szacują szkody.

Podtopiony został także szpital przy ulicy Batorego.

Dramatyczne chwile przeżyli mieszkańcy dzielnicy Karb, którzy po raz kolejny tego lata zostali uwięzieni w domach, bo ponad półmetrowej głębokości zalewisko utworzyło się w wielu miejscach pomiędzy kamienicami.

Pioruny i podtopienia w Zabrzu

Portal zabrze112.pl informuje, że zalane zostały drogi pod wiaduktami na ulicach: Piłsudskiego, Hagera, Mikulczyckiej; zalany jest także zjazd z DK88 na centrum handlowe M1. Na ulicy Krakowskiej Strażacy interweniowali w związku z pożarem drzewa po uderzeniu pioruna.

Z informacji jakie udało nam się uzyskać, do zatopienia samochodów doszło na ul. Hagera oraz ul. Mikulczyckiej. Wiele mieszkań oraz ulic zostało miejscowo podtopionych. W działania oprócz Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu, zadysponowano także trzy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej: W Mikulczycach, Kończycach oraz Makoszowach

Doszło również do interwencji w Miejskim Szpitalu przy ul. Zamkowej, gdzie piorun uderzył w budynek, jednocześnie uruchamiając alarm przeciwpożarowy, tam na miejsce zadysponowano zastępy z JRG-2 Katowice-Piotrowice oraz JRG Ruda Śląska. Na szczęście alarm okazał się fałszywy.

Łowcy burz ostrzegają

W piątek Polska nadal znajdować się będzie pod wpływem niżu, który przemieści się wraz z frontami atmosferycznymi znad Wysp Brytyjskich w kierunku Morza Północnego. Front, który dzień wcześniej przyniósł gwałtowne zjawiska na zachodzie i południu przemieści się na północny-wschód i wschód kraju. Tam możliwe będą większe sumy opadowe ale nie związane z burzami. Z kolei na zachodzie, wraz z napływem chłodniejszej, niestabilnej masy powietrza wkroczy strefa zbieżności wiatru, na której mogą powstawać burze.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE