Burza w Tarnowskich Górach. Powódź przyszła błyskawicznie

Powódź błyskawiczna w Tarnowskich Górach! Drogi w kilka chwil zamieniły się w rwące rzeki, gdy przez miasto przeszła gwałtowna burza. Spadł grad i intensywny deszcz. Zalane jest Górnośląskie Centrum Rehabilitacji Repty. Wiele posesji jest pod wodą. Trwa pompowanie wody.

Powódź po burzy w Tarnowskich Górach

Gwałtowna burza przeszła przez powiat tarnogórski. Największe straty poczyniła w samych Tarnowskich Górach. Mieszkańcy mówią o błyskawicznej powodzi. W ciągu kilku chwil zalane zostały drogi i domy. Nieprzejezdny jest wiadukt w rejonie ul. Częstochowskiej. Woda stoi na ul. Pyskowickiej, Zagórskiej i Pokoju. Policja informuje o zamknięciu wielu ulic w związku z głęboką wodą, której nie jest w stanie przyjąć kanalizacja burzowa.

Woda zalała część Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji Repty. Wdarła się do piwni i na pierwsze piętro.

- Przez miasto przeszły trzy nawałnice jedna po drugiej. Rondo w centrum jest zalane. W wielu miejscach płyną głębokie potoki. Sytuacja jest bardzo poważna - mówi jeden z mieszkańców.

W czasie burzy w Tarnowskich Górach ucierpiały także prywatne biznesy. Restauracja Bistro Miarki 8 zostało całkowicie zalane. Straty są ogromne, co dokumentuje krótki filmik nagrany przez właściciela.

Zalania i podtopienia w Tarnowskich Górach

W akcji ratowania dobytku mieszkańców biorą udział jednostki OSP i Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy pompują wodę z zalanych piwnic. Starają się udrożnić studzienki kanalizacyjne, jednak wciąż pada intensywny deszcz i wody nie ubywa. W ciągu kilku godzin odebrali ponad 300 zgłoszeń od mieszkańców proszących o interwencję i pomoc w usuwaniu skutków nawałnicy.

Niektórzy mieszkańcy żalą się nie tylko na wodę w domach, ale i brak prądu.

Burza i intensywne deszcze z gradem

Gwałtowna burza przeszła przez cały Śląsk. Zgodnie z prognozami pogody i ostrzeżeniami meteo, po południu nastąpiła kulminacja opadów.

Klaster wielokomórkowy znad Śląska, a dokładniej te zjawiska, występujące w linii od Rybnika, przez Książenice, Knurów, Gliwice, Zabrze, Dąbrowę Górniczą, Bytom oraz Tarnowskie Góry i Miasteczko Śląskie - Mogą generować liczne zalania i podtopienia.Mam wrażenie, że mamy do czynienia z tzw. Backbuildingiem, czyli komórek burzowych, które są cały czas nadbudowywane od "tyłu" - osytrzegał w południe serwis MeteoSlask.

Prognoza pogody dla Śląska na noc z czwartku na piątek zakłada dalsze opady deszczu. Burze już jednak ustępują. Piątek ma być pogodny.