Burza w Tarnowskich Górach. Powódź przyszła błyskawicznie

2022-09-09 8:27

Powódź błyskawiczna w Tarnowskich Górach! Drogi w kilka chwil zamieniły się w rwące rzeki, gdy przez miasto przeszła gwałtowna burza. Spadł grad i intensywny deszcz. Zalane jest Górnośląskie Centrum Rehabilitacji Repty. Wiele posesji jest pod wodą. Trwa pompowanie wody.

Powódź po burzy w Tarnowskich Górach

Gwałtowna burza przeszła przez powiat tarnogórski. Największe straty poczyniła w samych Tarnowskich Górach. Mieszkańcy mówią o błyskawicznej powodzi. W ciągu kilku chwil zalane zostały drogi i domy. Nieprzejezdny jest wiadukt w rejonie ul. Częstochowskiej. Woda stoi na ul. Pyskowickiej, Zagórskiej i Pokoju. Policja informuje o zamknięciu wielu ulic w związku z głęboką wodą, której nie jest w stanie przyjąć kanalizacja burzowa.

Woda zalała część Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji Repty. Wdarła się do piwni i na pierwsze piętro.

- Przez miasto przeszły trzy nawałnice jedna po drugiej. Rondo w centrum jest zalane. W wielu miejscach płyną głębokie potoki. Sytuacja jest bardzo poważna - mówi jeden z mieszkańców.

W czasie burzy w Tarnowskich Górach ucierpiały także prywatne biznesy. Restauracja Bistro Miarki 8 zostało całkowicie zalane. Straty są ogromne, co dokumentuje krótki filmik nagrany przez właściciela.

Zalania i podtopienia w Tarnowskich Górach

W akcji ratowania dobytku mieszkańców biorą udział jednostki OSP i Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy pompują wodę z zalanych piwnic. Starają się udrożnić studzienki kanalizacyjne, jednak wciąż pada intensywny deszcz i wody nie ubywa. W ciągu kilku godzin odebrali ponad 300 zgłoszeń od mieszkańców proszących o interwencję i pomoc w usuwaniu skutków nawałnicy.

Niektórzy mieszkańcy żalą się nie tylko na wodę w domach, ale i brak prądu.

Burza i intensywne deszcze z gradem

Gwałtowna burza przeszła przez cały Śląsk. Zgodnie z prognozami pogody i ostrzeżeniami meteo, po południu nastąpiła kulminacja opadów.

Klaster wielokomórkowy znad Śląska, a dokładniej te zjawiska, występujące w linii od Rybnika, przez Książenice, Knurów, Gliwice, Zabrze, Dąbrowę Górniczą, Bytom oraz Tarnowskie Góry i Miasteczko Śląskie - Mogą generować liczne zalania i podtopienia.Mam wrażenie, że mamy do czynienia z tzw. Backbuildingiem, czyli komórek burzowych, które są cały czas nadbudowywane od "tyłu" - osytrzegał w południe serwis MeteoSlask.

Prognoza pogody dla Śląska na noc z czwartku na piątek zakłada dalsze opady deszczu. Burze już jednak ustępują. Piątek ma być pogodny.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE