Call center

i

Autor: unsplash.com

Ciekawostki

4 na 5 Polaków jest zadowolonych ze swojej pracy. CBOS opublikował wyniki najnowszego badania

Zdecydowana większość Polaków lubi swoją pracę, choć niewiele ponad połowa pracuje zgodnie ze swoim wykształceniem. Najbardziej zadowoleni są prywatni przedsiębiorcy i pracownicy kadry kierowniczej, a najmniej rolnicy.

Polacy częściej pracują w firmach prywatnych 

Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło badanie dotyczące "pracy zarobkowej Polaków i zadowolenia z niej". Wynika z niego, że 58 proc. ankietowanych pracuje zarobkowo, co stanowi wzrost o 4 punkty procentowe w stosunku do 2021 roku. Wśród uczestników badania dominowały osoby zatrudnione w pełnym wymiarze czasu.

46 proc. respondentów wskazało, że pracuje w firmach całkowicie prywatnych działających poza sektorem rolnym, a 26 proc. jest zatrudniona w sektorze publicznym lub zakładach, których właścicielem jest państwo bądź samorząd lokalny. Co piąty badany wskazał spółki z udziałem właścicieli prywatnych i państwa jako miejsce swojej pracy. Tylko 8 proc. uczestników podała, że pracuje w gospodarstwie rolnym.

Większość Polaków pracuje w średnich firmach i ma umowę na czas nieokreślony

Większość respondentów pracuje w niedużych firmach do 50 pracowników. Prawie co czwarta osoba pracuje w wielkich instytucjach powyżej 250 pracowników, a co piąta osoba - w średniej wielkości korporacjach (od 50 do 249 pracowników).

61 proc. ankietowanych jako główne źródło dochodów wskazało umowę na czas nieokreślony, a 12 proc. - własną działalność gospodarczą. Co dziesiąty Polak czerpie dochody z umowy na czas określony, a po 7 proc. odpowiednio z umowy cywilnoprawnej i pracy we własnym gospodarstwie rolnym. Tak jak w poprzedniej edycji badania, 2 proc. respondentów przyznało się, że utrzymuje się z pracy niepotwierdzonej formalną umową.

Praca zdalna w każdej firmie po pandemii to mit

Z badania CBOS wynika, że 67 proc. pracujących nie ma w swojej pracy możliwości zdalnej. Tylko co dziesiąty Polak może w zasadzie cały czas pracować zdalnie, a co piąty ma taką możliwość w określonych okolicznościach. W porównaniu z 2021 rokiem liczba osób mających możliwość pracy w trybie "home office" wzrosła zaledwie o 2 punkty procentowe.

Najczęściej pracują zdalnie kierownicy i specjaliści z wyższym wykształceniem, pracownicy administracyjno-biurowi, specjaliści średniego szczebla i technicy oraz pracownicy usług. Co ciekawe, częściej możliwość pracy zdalnej mają kobiety niż mężczyźni (35 proc. wobec 29 proc.). Dwa najczęściej podawane powody, by pracować zdalnie, to nietracenie czasu na dojazdy do pracy i większa elastyczność czasu pracy.

Polacy są zadowoleni ze swojej pracy, ale tylko połowa pracuje zgodnie z wykształceniem

Z badania CBOS wynika, że 83,3 proc. pracujących zarobkowo deklaruje zadowolenie ze swojej pracy. Zdecydowanie zadowolonych jest 34,2 proc. pracujących, a raczej zadowolonych jest 49,1 proc. badanych. Najczęściej zadowolenie z pracy okazywali prywatni przedsiębiorcy, pracownicy kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem. Najmniej zadowoleni są rolnicy indywidualni. Swoich odczuć wobec nie potrafił określić co dziesiąty badany.

83 proc. badanych uważa, że wykonywane przez nich zdania są ważne i mają sens. Niewiele mniej twierdzi, że praca wymaga od nich doskonalenia posiadanych umiejętności i poznawania nowych rzeczy. Ponad trzy czwarte badanych ocenia swoją pracę jako interesującą i deklaruje, że daje im ona poczucie stabilizacji. Jednak tylko 67 proc. ankietowanych uważa, że obecna praca pozwala im wykorzystać w pełni wszystkie kwalifikacje, a nieco ponad połowa deklaruje, że jest zgodna z ich wykształceniem.

"W XXI wieku deklarowany poziom satysfakcji z pracy jest znacznie wyższy, niż w latach 90. XX wieku, zaś w ostatnich dwóch latach osiągnęła ona rekordowy poziom" - podsumował CBOS.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie przeprowadzono metodami: CAPI, CATI oraz CAWI. Zrealizowano je w dniach od 2 do 11 października 2023 roku na próbie liczącej 1110 osób (w tym: 61,5 proc. metodą CAPI, 25 proc. – CATI i 13,4 proc. – CAWI). (PAP)