O zmaganiach z maratonem na szczycie Himalajów. Kolejne spotkanie z cyklu "Kino z pasją"

2021-09-21 16:36
kino z pasją
Autor: fot. NOVEKINO Siedlce

Seans filmowy o tematyce wysokogórskiej i spotkanie z gośćmi, którzy mają na swoim koncie wiele dokonań w dziedzinie sportu, fotografii i filmu – to temat kolejnego wieczoru z cyklu "Kino z pasją". Pierwszy z gości – Robert Celiński – przygotowywał się do maratonu w Himalajach, drugi – Adrian Dmoch – dokumentował ten proces, co zaowocowało stworzeniem filmu dokumentalnego. Siedlczanom opowiedzą o swoich dokonaniach już 23 sierpnia.

Przeniesiemy się do bazy pod Everestem i zaprosimy Państwa do obejrzenia dokumentu „Chasin the breath” w reżyserii Adriana Dmocha. Nagradzany na wielu festiwalach film, to zapis przygotowań biegacza, Roberta Celińskiego, do startu w do niedawna najwyżej rozgrywanym maratonie na świecie, jednym z najtrudniejszych w całej historii biegów górskich. Tenzing Hillary Everest Maraton to bieg, który co roku organizowany jest 29 maja, w rocznicę pierwszego wejścia na najwyższą górę świata, którego dokonali Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Najlepsi zawodnicy z całego świata startują wówczas z bazy pod Everestem, na wysokości 5340m n.p.m., pokonując na maratońskim dystansie niezwykle wymagającą trasę, wiodącą do miejscowości Namcze Bazar – wyjaśnia Agnieszka Osmólska-Ilczuk, organizatorka spotkania.

Będzie ono także okazją do tego, by dowiedzieć się więcej o wydarzeniu takim jak bieg w górach Himalajów. Ale także do tego, by poznać bliżej osiągnięcia polskiego sportowca i jego przyjaciela, który wyreżyserował film o przygotowaniach do wyprawy.

Bohater dokumentu pięciokrotnie brał udział w tym maratonie i ma na swoim koncie najlepszy czas wśród obcokrajowców w całej historii imprezy. Starty i świetny wynik to na pewno efekt wymagających treningów, mentalnego przygotowania i wielu wysiłków organizacyjnych, o których opowiada dokument, nakręcony przez niezwykle uzdolnionego filmowca i fotografa, Adriana Dmocha, w surowych warunkach wysokich partii Himalajów. Gdy bohater i reżyser filmu zostaną gośćmi „Kina z Pasją”, historia ich wspólnego projektu i współpracy, która przerodziła się w przyjaźń, na pewno będzie dla widzów bardzo inspirująca – dodaje Agnieszka Osmólska-Ilczuk.

Start spotkania w ramach cyklu "Kino z pasją" już w najbliższy czwartek, 23 września, o godz. 19.00 w Novekino Siedlce.

plakat
Autor: fot. NOVEKINO Siedlce
Ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Dąbrówka Stany