O zmaganiach z maratonem na szczycie Himalajów. Kolejne spotkanie z cyklu "Kino z pasją"

2021-09-21 16:36
kino z pasją
Autor: fot. NOVEKINO Siedlce

Seans filmowy o tematyce wysokogórskiej i spotkanie z gośćmi, którzy mają na swoim koncie wiele dokonań w dziedzinie sportu, fotografii i filmu – to temat kolejnego wieczoru z cyklu "Kino z pasją". Pierwszy z gości – Robert Celiński – przygotowywał się do maratonu w Himalajach, drugi – Adrian Dmoch – dokumentował ten proces, co zaowocowało stworzeniem filmu dokumentalnego. Siedlczanom opowiedzą o swoich dokonaniach już 23 sierpnia.

Przeniesiemy się do bazy pod Everestem i zaprosimy Państwa do obejrzenia dokumentu „Chasin the breath” w reżyserii Adriana Dmocha. Nagradzany na wielu festiwalach film, to zapis przygotowań biegacza, Roberta Celińskiego, do startu w do niedawna najwyżej rozgrywanym maratonie na świecie, jednym z najtrudniejszych w całej historii biegów górskich. Tenzing Hillary Everest Maraton to bieg, który co roku organizowany jest 29 maja, w rocznicę pierwszego wejścia na najwyższą górę świata, którego dokonali Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Najlepsi zawodnicy z całego świata startują wówczas z bazy pod Everestem, na wysokości 5340m n.p.m., pokonując na maratońskim dystansie niezwykle wymagającą trasę, wiodącą do miejscowości Namcze Bazar – wyjaśnia Agnieszka Osmólska-Ilczuk, organizatorka spotkania.

Będzie ono także okazją do tego, by dowiedzieć się więcej o wydarzeniu takim jak bieg w górach Himalajów. Ale także do tego, by poznać bliżej osiągnięcia polskiego sportowca i jego przyjaciela, który wyreżyserował film o przygotowaniach do wyprawy.

Bohater dokumentu pięciokrotnie brał udział w tym maratonie i ma na swoim koncie najlepszy czas wśród obcokrajowców w całej historii imprezy. Starty i świetny wynik to na pewno efekt wymagających treningów, mentalnego przygotowania i wielu wysiłków organizacyjnych, o których opowiada dokument, nakręcony przez niezwykle uzdolnionego filmowca i fotografa, Adriana Dmocha, w surowych warunkach wysokich partii Himalajów. Gdy bohater i reżyser filmu zostaną gośćmi „Kina z Pasją”, historia ich wspólnego projektu i współpracy, która przerodziła się w przyjaźń, na pewno będzie dla widzów bardzo inspirująca – dodaje Agnieszka Osmólska-Ilczuk.

Start spotkania w ramach cyklu "Kino z pasją" już w najbliższy czwartek, 23 września, o godz. 19.00 w Novekino Siedlce.

plakat
Autor: fot. NOVEKINO Siedlce

Który zakątek Polski powinieneś odwiedzić?

Pytanie 1 z 8
Wypoczynek planujesz...
Ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Dąbrówka Stany
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE