Stowarzyszenie Nasza Stara Ósemka wypożycza mobilną wystawę o szkole. Szuka absolwentów i pamiątek

2022-12-08 15:08
Stowarzyszenie Nasza Stara Ósemka wypożycza mobilną wystawę o szkole. Szuka absolwentów i pamiątek
Autor: fot. Barbara Mileszczyk

Siedlecka „Stara Ósemka” to szkoła im. Marii Konopnickiej, która formalnie już nie istnieje. W latach 80. przeniesiono ją z ulicy Mireckiego w Siedlcach w inne miejsce, przemianowano na SP 9 i zmieniono jej patrona. Stowarzyszenie Nasza Stara Ósemka chce ocalić pamięć o szkole. Organizuje kolejne spotkanie absolwentów, zachęca do wypożyczania mobilnej wystawy o historii placówki i chce stworzyć Kącik Pamięci.

W Urzędzie Miasta Siedlce i Archiwum Państwowym w Siedlcach nie udało się znaleźć dokumentów o likwidacji bądź o przemianowaniu tzw. Starej Ósemki – Szkoły Podstawowej nr 8 im. Marii Konopnickiej. Formalnie w 1984 roku szkoła po prostu przestała istnieć – jej kadra i uczniowie zostali wchłonięci przez „Dziewiątkę”. Wciąż żyje jednak w pamięci dawnych uczniów, nauczycieli i ich rodzin. Ocaleniem pamięci o szkole zajęło się kilka lat temu Stowarzyszenie Nasza Stara Ósemka. Zorganizowało już spotkanie absolwentów, postawiło pamiątkowy kamień przy Szkole STO i wydało jedną publikację poświęconą placówce. Obecnie planuje kolejną. Zaprasza też do oglądania i wypożyczania wystawy o historii Starej Ósemki.

Sonda
Czy to ważne by upamiętnić istnienie tzw. Starej Ósemki w dziejach miasta Siedlce?

– Do świąt Bożego Narodzenia w Szkole Podstawowej nr 9 im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach przy ul. Granicznej 1 można oglądać mobilną wystawę – mówi Barbara Mileszczyk, prezes Stowarzyszenia Nasza Stara Ósemka. Zachęca też dyrekcje innych lokalnych placówek edukacyjnych do wypożyczania ekspozycji: – Mamy plany, żeby ta wystawa została z początkiem roku przeniesiona do innej szkoły itd. Chcemy, by odwiedziła ich co najmniej kilka. Bo gdzie mamy szukać dawnych ósemkowiczów i ich rodzin, jak nie w szkołach, wśród młodzieży i jej rodziców czy dziadków? Apelujemy więc do kontaktowania się z nami i ustalania, kiedy wystawa może zostać udostępniona.

Siedlecka „Dziewiątka”, w której obecnie przebywa ekspozycja, wciąż działa w rygorze sanitarnym. Jeszcze przed świętami osoby spoza SP nr 9 mogą jednak obejrzeć wystawę: w poniedziałek 12 grudnia, oraz we wtorek 13 grudnia w godzinach od 16:00 do 17:00. Mogą również kontaktować się z dyrekcją placówki w celu ustalenia innego, dogodnego dla siebie terminu.

Ale to nie wszystko! W czerwcu 2023 roku ma się odbyć kolejne już spotkanie absolwentów Starej Ósemki. Osoby, które są zainteresowane spotkaniem, chcą opowiedzieć swoje wspomnienia o szkole i nauczycielach lub posiadają jakieś pamiątki z czasów szkolnych, mogą kontaktować się z prezes Stowarzyszenia Nasza Stara Ósemka poprzez fanpage na Facebooku lub telefonicznie pod nr tel.: 510 379 651Jeżeli uda się zebrać większą liczbę pamiątek i znaleźć odpowiednie miejsce, powstanie w mieście także Kącik Pamięci poświęcony szkole.

Stowarzyszenie Nasza Stara Ósemka wypożycza mobilną wystawę o szkole. Szuka absolwentów i pamiątek
Autor: fot. Stowarzyszenie Nasza Stara Ósemka
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE