Siedleckie Centrum Onkologii działa przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach

i

Autor: fot. MSW w Siedlcach Centrum Onkologii działa przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach

Siedlce: bezpłatne badania kolposkopowe w ośrodku onkologii [AUDIO]

2021-02-01 15:31

Pomagają szybko wykryć zmiany przednowotworowe i zapobiec powstaniu groźnej choroby. W siedleckim ośrodku onkologii będą wykonywane bezpłatne badania kolposkopowe. To szansa dla kobiet, u którym może rozwijać się rak szyjki macicy.

- Jest to badanie, które jest kolejnym etapem w diagnostyce wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, weryfikuje nieprawidłowe wyniki badań przesiewowych, czyli cytologii albo dodatnich testów HPV - mówi ginekolog Joanna Wojciula.

Badanie kolposkopowe jest bezbolesne. Sprzęt przypomina lornetkę, która jest zainstalowana na stojaku. Urządzenie daje kilkukrotne powiększenie. Pacjentki dostają szybko dokładną diagnozę i jeśli to konieczne specjalistyczną pomoc.

- Jeżeli przychodzi pacjentka z nieprawidłowym wynikiem badania cytologicznego i lekarz robiący kolposkopię ocenia, że ma wysokie ryzyko stanu przednowotworowego, jest w stanie na tej samej wizycie zrobić jej zabieg leczący, czyli wyciąć pętlą elektryczną chory fragment szyjki, także pacjentka od razu tego samego dnia wychodzi wyleczona - dodaje doktor Wojciula.

Badanie będzie wykonywane w Siedleckim Ośrodku Onkologii raz w tym tygodniu, we wtorki. Wcześniej trzeba się zarejestrować telefonicznie - nr tel: 25-64-03-301

(Więcej o kolposkopii w materiale dźwiękowym, który poniżej)

Kolposkopia. Czym jest? POSŁUCHAJ:
Porzucone psy czekają na adopcję
Sonda
Czy zaszczepisz się przeciw SARS-CoV-2?