Zajęcia z robotyki w Przesmykach

i

Autor: Monika Półbratek Uczniowie Zespołu Szkół w Przesmykach poprzez zabawę uczą się podstaw programowania

Podróż na Planetę Robotów odbywają uczniowie 4 szkół z powiatu siedleckiego

2020-02-20 14:45

Choć trwają ferie, w Zespole Szkół w Przesmykach, młodzież z klas ósmych uczestniczy w bezpłatnych warsztatach programowania. Projekt realizuje Fundacja Edukacyjna im. Władysława Śmiałka z Warszawy. Uczniowie poznają podstawy robotyki pod okiem profesjonalnych trenerów z Siedlec.

– Organizujemy zajęcia edukacyjne dla dzieci w szkołach wiejskich. Są to zajęcia nieszablonowe, nietuzinkowe, bardzo odbiegające od podstawy programowej. Aktualnie realizujemy projekt „Podróż na Planetę Robotów”, sfinansowany przez Fundację PZU. W tym projekcie udział bierze aż 303 uczniów z 4 szkół podstawowych z Przesmyk, Paprotni, Krześlina i Hołubli. Dla klas 1-7 zorganizowaliśmy zajęcia jednorazowe z robotyki, aby dzieci zobaczyły czym jest robotyka, z czym to się je, czy im się podoba, czy będą to kontynuowały w przyszłości. Takie bardzo krótkie zajęcia pilotażowe. Dla uczniów klas ósmych organizujemy zajęcia cykliczne – mówi Iza Zientara, koordynator projektów w Fundacji.


Dyrekcja szkoły w Przesmykach z entuzjazmem włączyła się w organizację warsztatów, które rozwijają zainteresowania uczniów.

– Bardzo chętnie nawiązałam tę współpracę, bo uważam, że dzieci wiejskie nadal mają utrudniony dostęp do wszelkiego rodzaju zajęć dodatkowych, takich zajęć rozwijających zainteresowania. Dlatego też dzisiaj, pomimo że trwają ferie, uczniowie chętnie przyszli na zajęcia. Szczególnie ósma klasa, która za chwilę będzie wybierała swój dalszy kierunek nauki. Być może, że część z tych dzieci, które tutaj są i dzisiaj pracują, wybierze informatykę czy programowanie – mówi Anna Łęczycka, dyrektor Zespołu Szkół w Przesmykach.


Warsztaty z robotyki prowadzą wykwalifikowani trenerzy z Siedlec. Podkreślają, że jest to nauka przez zabawę.


Te zajęcia są finansowane przez Fundację dla wszystkich uczniów szkoły, więc każdy uczeń szkoły może przyjść i wziąć w nich udział. Dla starszych dzieci, w tym wypadku dla klas ósmych, mamy przewidziany cały cykl zajęć, obejmujący cały nasz roczny program (…). My korzystamy z programowania bloczkowego, które jest bardzo intuicyjne. Dzieci uczą się przy okazji zabawy, więc bardzo chcą, żeby ich robot zadziałał (…). Nie mamy problemu, żeby sobie ktoś nie poradził choć w podstawowym zakresie – mówi Piotr Czarnocki, nauczyciel robotyki.

Pomimo trwających ferii, młodzież chętnie przychodzi na odbywające się w szkole warsztaty.

Bardzo nam się podoba, bo zajęcia są ciekawe i inne niż dotychczas. Budujemy roboty, programujemy.


– Rozwijamy swoją kreatywność po prostu. Najpierw z instrukcji budujemy robota z klocków, a później programujemy na tabletach. Później po ziemi nimi jeździmy i robimy konkursy, np. na slalom.

– Bardzo mnie to interesuje i wiążę z tym swoją przyszłość. Myślę, że dużo się nauczyliśmy o programowaniu, cała klasa. Bardzo dobry instruktor, wszystko nam dobrze tłumaczył. To bardzo interesujące, rozwija logiczne myślenie.


– mówią Natalia, Klaudia i Kacper – uczniowie szkoły w Przesmykach.


Pełny cykl zajęć dla uczniów z klas ósmych obejmuje 20 godzin budowania robotów.