Młodzież z siedleckiej Królówki przybliża rówieśnikom problem zaburzeń odżywiania

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Młodzież z siedleckiej Królówki przybliża rówieśnikom problem zaburzeń odżywiania [AUDIO]

2023-03-14 16:28

„Pov.body” – to tytuł kampanii profilaktycznej, realizowanej w tym roku przez młodzież z siedleckiej Królówki. W ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii” uczniowie II LO im. Królowej Jadwigi w Siedlcach postanowili przybliżyć swoim rówieśnikom problem zaburzeń odżywiania. Dziś (14 marca) podsumowują przeprowadzone w ramach projektu działania.

POSŁUCHAJ o projekcie pov.body młodzieży z siedleckiej Królówki, dotyczącym zaburzeń odżywiania (odtwórz na komputerze):

– W ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii” realizujemy projekt „pov.body”, który zajmuje się tematyką zaburzeń odżywiania. Zauważyliśmy, że w naszym otoczeniu jest trochę osób, które zmagają się z takim problemem, dlatego uznaliśmy że trzeba szerzyć ten temat i pokazywać, jak bardzo jest on poważny – opowiada Agata Mrozek, liderka projektu „pov.body” i uczennica II LO im. Królowej Jadwigi w Siedlcach. Podkreśla także, że przekazywane w ramach projektu informacje są rzetelne: – Bardzo pomaga nam psycholożka, która sprawdza nasze treści. Niektóre czerpiemy z książek i z Internetu, ale zawsze staramy się, żeby były one sprawdzone.

W ramach projektu młodzież prowadzi kampanię informacyjną w mediach społecznościowych – mają konta na Tik Toku i na Instagramie o nazwie „pov.body”. Uczniowie przeprowadzili też lekcję z udziałem psychologa w szkole i zorganizowali inne akcje, w które włączyli szkolną społeczność. Wśród nich znalazła się m.in. zbiórka charytatywna, z której dochód został przekazany na Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.

– W naszych mediach społecznościowych staramy się informować o różnych zaburzeniach odżywiania i wspierać te osoby, które mogą tego potrzebować (...) Chcemy uświadomić ludzi, czym te zaburzenia naprawdę są, jak można je rozpoznać i jak się z nimi obchodzić. Ponieważ dużo ludzi kojarzy różne zaburzenia, ale tak naprawdę nie wiedzą, co się pod nimi kryje i z czym zmagają się osoby, które muszą się z nimi mierzyć – mówi Mikołaj Gałecki, współrealizator projektu.

Realizując kampanię, młodzież skupiła się przede wszystkim na najbardziej znanych zaburzeniach odżywiania, choć opowiedziała rówieśnikom także o tych mniej „popularnych”.

Wspominaliśmy m.in. o bulimii i o anoreksji, ale również o ortoreksji. Przedstawiliśmy też grafikę uświadamiającą, czego nie powinno się mówić do osób z rodziny, które mogą mieć taki problem, żeby nie wpłynęło to negatywnie na ich samoocenę – wymienia Emilia Witkowska, współrealizatorka projektu.

Młodzi ludzie podsumowują dzisiaj (14 marca) swój projekt, ale podkreślają, że planują realizować go także w przyszłym roku szkolnym. Więcej na temat kampanii usłyszycie w załączonym nad tekstem materiale dźwiękowym (jeżeli się nie odtwarza lub nie wyświetla, należy odświeżyć stronę i/lub włączyć dźwięk na komputerze).

Sonda
Czy znasz kogoś doświadcza(ł) zaburzeń odżywiania?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE