KTG w domu. Udogodnienie dla przyszłych mam z Siedlec i regionu

2021-10-12 15:35
home_ktg
Autor: JS

Bez wizyty w gabinecie lekarskim i w komfortowych warunkach. Przyszłe mamy, pod koniec ciąży, mogą robić badania KTG w domu. Takie możliwości daje program, który realizuje Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach.

Z udogodnienia mogą korzystać kobiety w zaawansowanej ciąży. - Każda pacjentka powyżej 30 tygodnia ciąży może wypożyczyć u nas tzw. Home KTG – domowe KTG i wykonać badanie w domowym zaciszu, razem z tatusiem będzie mogła posłuchać bicia serca dziecka, ale przede wszystkim sprawdzić, jaki ten rytm serca jest - mówi Barbara Jakubczyk, rzecznik prasowy szpitala wojewódzkiego.

Urządzenie działa w połączeniu ze specjalną aplikacją. Wyniki KTG są na bieżąco monitorowane przez specjalistów. - Przez aplikację, którą pacjentka pobiera przy uruchamianiu aparatu, w razie nieprawidłowości dostaje powiadomienie z Medycznego Centrum Telemonitoringu, że coś jest nie tak, dzwoni do niej albo położna, albo pan doktor i przekazują informację, żeby powtórzyła badanie lub zgłosiła się natychmiast do najbliższego szpitala - tłumaczy rzeczniczka.

W siedleckim szpitalu wojewódzkim dostępnych jest 20 mobilnych aparatów KTG. Urządzenia są wypożyczane bezpłatnie, na dwa tygodnie.​