Gigantyczna kara dla influencerki

i

Autor: pixabay.com

Influencerka zapłaci równowartość 840 mln zł grzywny! To kara za uchylanie się od podatków

2021-12-20 15:59

Chińska influencerka Viya, określana w Chinach jako "królowa livestreamingu", została ukarana grzywną w wysokości 1,34 mld juanów (840 mln zł) za uchylanie się od płacenia podatków – ogłosiły w poniedziałek chińskie władze podatkowe.

"Królowa streamingu" ukarana gigantyczną grzywną

Internetowa celebrytka, której prawdziwe nazwisko brzmi Huang Wei, została ukarana za ukrywanie dochodów i inne przestępstwa popełnione w 2019 i 2020 roku – poinformował urząd podatkowy w mieście Hangzhou na południu Chin. Viya przeprosiła za swoje działania. „Jest mi bardzo przykro z powodu naruszenia praw i przepisów podatkowych. W pełni przyjmuję karę wymierzoną mi przez władze podatkowe” – napisała w sieci społecznościowej Weibo. 36-letnia Viya znana jest ze sprzedaży produktów i usług za pośrednictwem transmisji na żywo na platformie handlowej Taobao Live. Ona i inni tego rodzaju influencerzy znaleźli się na celowniku prowadzonej przez Pekin kampanii przeciwko praktykom monopolistycznym, przestępstwom podatkowym i kulturze hołubienia celebrytów internetowych.

Sąd skazał Adama Sz. na dożywocie. Skatował dostawcę pieczywa

Władza karze influencerów

We wrześniu chiński państwowy urząd podatkowy wydał komunikat, w którym zapowiedział działania w celu wzmocnienia nadzoru podatkowego w branży rozrywkowej, w tym wśród livestreamerów. W ubiegłym miesiącu ogłoszono postępowania przeciwko dwóm influencerom, którzy zostali ostatecznie ukarani grzywnami w łącznej wysokości prawie 100 mln juanów (64,5 mln zł) - przypomina agencja Reutera.

Komunistyczne władze Chin blokują obywatelom dostęp do zachodnich sieci społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. Chińskie platformy poddawane są natomiast surowemu nadzorowi, a wszelkie treści uznawane za szkodliwe lub niebezpieczne z punktu widzenia władz są cenzurowane.

Źródło: PAP

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE