Film „Pieśni Ziemi” i spotkanie z przyrodnikiem Maciejem Cmochem już 29 lutego w Novekino Siedlce w ramach cyklu „Kino z pasją”

i

Autor: fot. Organizatorzy

Na co do kina?

Film „Pieśni Ziemi” i spotkanie z przyrodnikiem Maciejem Cmochem już 29 lutego w Novekino Siedlce w ramach cyklu „Kino z pasją”

2024-02-26 13:24

Seans filmu „Pieśni Ziemi” w reż. Margareth Olin, a przed nim spotkanie z siedleckim przyrodnikiem i pisarzem Maciejem Cmochem – to atrakcje pierwszego w tym roku spotkania z cyklu „Kino z pasją”. Na wydarzenie Novekino Siedlce zaprasza w czwartek, 29 lutego. Od godz. 18.30 we foyer kina Maciej Cmoch będzie podpisywał swoje książki, a o 19.00 rozpocznie się spotkanie na żywo z gościem i projekcja filmu.

Po krótkiej przerwie w NoveKino Siedlce powracają spotkania Klubu Filmowego „Kino z pasją”. Już w najbliższy czwartek (29 lutego) widzowie będą mogli obejrzeć bardzo osobisty film nakręcony przez norweską reżyserkę Margareth Olin „Pieśni Ziemi”. Warto przypomnieć, że „Pieśni Ziemi” otwierały ubiegłoroczny 63. Krakowski Festiwal Filmowy, obecnie reprezentują Norwegię w Oscarowej stawce.

Film „Pieśni Ziemi” i spotkanie z przyrodnikiem Maciejem Cmochem już 29 lutego w Novekino Siedlce w ramach cyklu „Kino z pasją”

i

Autor: fot. NOVEKINO Siedlce

Margareth Olin zabiera nas w trwającą cztery pory roku podróż, która jest powrotem w rodzinne strony, powrotem do rodzinnych więzi i więzi z naturą. Malownicze, ujęte w mistrzowski sposób w filmie rejony zachodniej Norwegii stają się także tłem do pytań o zachodzące zmiany, przemijanie, rytm życia i śmierci oraz tego niezwykle ważnego pytania: na ile dziś my jesteśmy zależni od przyrody, jak było od wieków, a na ile ona od nas. To także film, który pokazuje, że istotne doświadczenia w naszym życiu chcemy dzielić z bliskimi. Sama reżyserka mówi o „Pieśniach Ziemi”, że jest to list miłosny, napisany do natury i do najbliższych, będący jednocześnie powrotem do korzeni – zapowiada Agnieszka Osmólska-Ilczuk, prowadząca cykl „Kino z pasją”.

Gościem czwartkowego spotkania będzie Maciej Cmoch, przyrodnik, ornitolog, fotograf, autor książek „Ptaki za miedzą” i najnowszej – „Bug. Opowieści o rzece, łęgach, piachach i mokradłach, a także o życiu zwierząt i ludzi w meandry dzikiej rzeki zaplątanych”, które ukazały się w wydawnictwie „Paśny Buriat”.

– Dla wielu z nas to właśnie rzeka Bug i jej krajobraz przyrodniczo-kulturowy jest miejscem, w którym tkwią nasze korzenie lub zachodzą różnego rodzaju zależności. Maciej Cmoch przygląda się z uwagą i z różnych perspektyw rzece, zapraszając czytelnika w podróż w miejsca, być może dobrze znane, stwarzając jednak szerszą perspektywę, by móc się im przyjrzeć uważniej i lepiej poznać zachodzące procesy, które od wieków tworzą tak bliskie wielu osobom środowisko życia, będące jednocześnie domem wielu gatunków zwierząt i roślin. By także zauważać zmiany i umieć chronić to, co cenne. To właśnie uważne, pełne przywiązania patrzenie na nadbużański krajobraz jest na pewno tym, co łączy książki Macieja Cmocha z dokumentem Margareth Olin – podkreśla Agnieszka Osmólska-Ilczuk.

Autor będzie podpisywał swoje książki od godz. 18.30 w foyer kina. O 19.00 rozpocznie się rozmowa Agnieszki Osmólskiej-Ilczuk z gościem wieczoru, a po niej rozpocznie się seans filmu „Pieśni Ziemi”. Będzie także możliwość dyskusji po filmie.

Znani ludzie urodzeni w Siedlcach. Sprawdź co o nich wiesz - rozwiąż QUIZ!

Pytanie 1 z 10
Artur Boruc to piłkarz urodzony w Siedlcach. W którym klubie grał w przeszłości bramkarz?
Artur Boruc