Wiara

Zmiany w bierzmowaniu 2024. Kościół wprowadza nowe zasady

2024-02-23 14:40

Kandydaci do bierzmowania w 2024 roku będą mieli więcej obowiązków przed uzyskaniem sakramentu? Kościół wprowadza nowe zasady, które będą obowiązywały nastolatków ubiegających się o bierzmowanie. Co dokładnie się zmieni? Jak się okazuje, znaczącą rolę mogą odegrać rodzice. Szczegóły poniżej.

Zmiany w bierzmowaniu 2024

Kandydaci na bierzmowanie, czyli do jednego z ważniejszych sakramentów w Kościele, będą mieli więcej pracy? Aktualnie nastolatkowie w wieku 15-16 lat muszą między innymi uczęszczać na spotkania, wybrać swojego patrona, czyli imię nadane podczas bierzmowania, a także świadka. W zależności od duchownego, który prowadzi grupę bierzmowanych, często trzeba zdać egzamin, lub pomyślnie przejść rozmowę. W dodatku kandydat musi popisać się znajomość wielu modlitw. To jednak nie wszystko, bo reguły gry mogą zmienić się już w 2024 roku. Z taką inicjatywą wychodzą parafie z jednej z polskich diecezji.

To nowe zasady bierzmowania 2024

Serwis Krotoszyńska.pl wskazuje, że pierwszą zmianą wprowadzoną w parafiach w diecezji kaliskiej jest wydłużenie czasu przygotowania, ale i poważniejsze zaangażowanie ze strony rodziców.

Kładziemy także nacisk na spotkania z rodzicami, ponieważ oni są odpowiedzialni za religijne wychowanie własnych dzieci. Pan Bóg powierzył wychowanie dzieci i młodzież rodzicom, a nie Kościołowi, państwu i szkole. Parafia ma więc wspierać rodzicielskie wychowanie dzieci – mówił dla Krotoszyńska.pl, ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

To nie koniec. Kandydaci na bierzmowanie będą mieli o wiele więcej obowiązków. Szczegóły znajdziecie w galerii:

P. MATYSIAK: RZĄD JEST ZA DUŻY