Śmiejący się wąż w Bieszczadach. To polski „dusiciel”!

i

Autor: Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne/Facebook

Bieszczady

Śmiejący się wąż w Bieszczadach. To polski „dusiciel”!

2023-05-19 15:28

Zdjęcia śmiejącego się węża pojawiły się w mediach społecznościowych Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne. Wąż eskulapa nosi takie miano, a co więcej to jedyny dusiciel, który występuje na terenie Polski i w dodatku jest największy. Jednak nie trzeba się go bać, bo ten gad choć jest sporych rozmiarów, nie zrobi nam krzywdy. Eskulapa jest niejadowitym wężem.

Spis treści

  1. Polski „dusiciel” w Bieszczadach ma siedlisko
  2. Eskulapa to śmiejący się wąż

Polski „dusiciel” w Bieszczadach ma siedlisko

Wąż eskulapa nosi kilka tytułów. Jest to jedyny dusiciel występujący w Polsce. Co więcej, to też największy polski wąż. Można go spotkać na terenie Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne, gdzie w okolicach Zatoki Teleśnickiej budowane są siedliska zastępcze dla tego gada.

Sympatyczne, niejadowite zwierzę, bytuje nad brzegami Zalewu Solińskiego – informują leśnicy, z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

Węża eskulapa możemy kojarzyć jako symbol medycyny. - Jako tzw. laska Asklepiosa (zwana także laską Eskulapa). Nie posiada ona skrzydeł, a wokół niej jest owinięty tylko jeden wąż. Syn Apollina i nimfy Koronis, Asklepios był greckim półbogiem medycyny. Według mitologii był on w stanie przywrócić zdrowie chorym i życie umarłym – czytamy we wpisie leśników.

CZYTAJ TAKŻE: Toksyczny owad w Polsce. Niewielka ilość jadu to dawka śmiertelna dla człowieka

Eskulapa to śmiejący się wąż

W innym wpisie pracowników Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne możemy przeczytać, że eskulapa jest nazywany też „śmiejącym się wężem”. - Wiecie, że węża eskulapa nazywają „śmiejącym się wężem”? Ciekawe dlaczego – podpytują leśnicy. Aby przekonać się o tym wystarczy spojrzeć na niego spojrzeć. Zobaczcie sami:

ZOBACZ: Wilki zagryzły jelenia na podwórku w Łobozewie. Tuż obok domu

Srebrny lis widziany w Jasionce
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE