Sensacyjne i przerażające odkrycie przy budowie S19 w Jeżowem. Znaleziono groby dzieci [ZDJĘCIA]

2020-06-23 12:42
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: Pixabay

115 szkieletów, w większości dziecięcych, odkryli archeolodzy pracujący na miejscu budowy nowej drogi. Niewykluczone, że grobów będzie jeszcze więcej. Co o nich wiadomo? Szczegóły znajdziesz na ESKA Rzeszów.

Dziecięce groby na terenie budowy S19

Dokładnie 115 pochówków. Tyle odkryli archeolodzy prowadzący prace w miejscowości Jeżowe na Podkarpaciu na terenie budowy S19. W większości to groby dziecięce. Niewykluczone, że będzie ich więcej:

- Prace jeszcze trwają. Czekamy na koparkę. Niewykluczone, że niżej są położone kolejne groby - mówi nam Katarzyma Oleszczak z Arkadia Firma Archeologiczna.

Cmentarz sprzed lat nie był zaskoczeniem dla mieszkańców?

Odkrycie dla mniejscowych nie było zaskoczeniem. Miejsce zwyczjowo jest nazywane górami kościelnymi. Jak mówi Oleszczak, istnieją źródła pisane z 1604 roku, które mówią, że w tym miejscy istniała parafia. Oczywistym jest zatem, że w pobliżu był także cmentarz.

Odkrycie cmentarza: Co dalej ze szkieletami?

Szkielety po ekshumacji trafią do antropologa. Ten określi ich wiek, płeć, przyczynę śmierci. Faktem jest, że śmiertelność wśród dzieci w XVII wieku była duża, a jedną z najbardziej groźnych chorób była wówczas gruźlica.

Po wykonaniu niezbędnych prac, szkielety trafią do parafii w Jeżowem, gdzie odbędzie się ich powtórny pochówek.

Monety w ustach szkieletów

Ciekawostką jest fakt, że w ustach szkieletów archeolodzy znajdują monety. Dowodzi do faktu, że w XVII wieku wierzono w przedchrześcijański zwyczaj, który mówił, że zmarłych przez rzekę przewozi Haron, a za tę usługę trzeba mu zapłaić. Inaczej dusza zmarłego pozostanie w krainie żywych.

Posłuchaj, jak nawilżać suche powietrze w domu – i dlaczego warto to robić. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Rzeszów zalany. Woda wdarła się do mieszkań
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE