RZESZÓW: Masz niepotrzebny sprzęt elektroniczny? Daj mu drugie życie wysyłając „Re-Paczkę”!

i

Autor: Unsplash.com/ Eirik Solheim

RZESZÓW: Masz niepotrzebny sprzęt elektroniczny? Wyślij „Re-Paczkę”!

2021-12-14 13:39

Także Rzeszów bierze udział w organizowanej przez Inpost oraz Fundację Odzyskaj Środowisko ekoacji pod hasłem “Re-Paczka”. Przez paczkomaty wysłać można m.in. laptopy, małe AGD, sprzęt audio, wideo czy radia. Te trafią do specjalnej firmy, która oceni konkretny przedmiot pod kątem możliwości jego ponownego wykorzystania.

„Re-Paczka” to nic innego, jak nadawanie uszkodzonym lub nieużywanym sprzętom drugiego życia. Te, które zalegają w mieszkaniach od kilku miesięcy z domyślnym dopiskiem „Jutro to zrobię”, będzie można dzięki eko-akcji bez zbędnych warunków i opłat nadać w najbliższym paczkomacie. Wystarczy przygotować paczkę, wypełnić dostępny na stronie Inpostu formularz i przesyłkę nadać. Przez paczkomaty wysyłać można m.in. laptopy, komputery, małe AGD, sprzęt audio, wideo czy radia. Przesłane przez mieszkańców stolicy regionu fanty trafią do specjalnej firmy, która oceni konkretny przedmiot pod kątem możliwości jego jego ponownego wykorzystania.

Sprzęt może wrócić na rynek

- Oddając sprzęt, z którego już nie korzystamy, dajemy mu szansę na to, by wrócił na rynek. Może być używany przez kolejną osobę lub instytucję. W ten sposób dbamy o środowisko naturalne, ponieważ koszt wyprodukowania nowego urządzenia i jego ślad węglowy jest o wiele wyższy niż przedmiotu, który ponownie wykorzystujemy. (…) Ze sprzętów elektrycznych i elektronicznych jesteśmy w stanie odzyskać tworzywa sztuczne, metale żelazne, nieżelazne oraz szlachetne - podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Pamiętajcie, nadawać nie można baterii, źródeł światła, odpadów medycznych, chemicznych oraz sprzętu niekompletnego.

„Re-paczka” to jednak nie jedyne proekologiczne działania Rzeszowa - latem na przykład postawionych zostało w mieście 35 pojemników na elektrośmieci. Wrzucać można do nich elektroodpady nie większe niż 50 cm- m.in. suszarki, tostery, aparaty fotograficzne czy telefony.

Działania proekologiczne w naszym mieście to jeden z priorytetów. Podejmujemy szereg inicjatyw, by Rzeszów był nie tylko smart city, ale także green city. Zależy nam, aby wszyscy mieszkańcy mogli szybko i całkowicie bezpiecznie dla środowiska oddać elektryczne śmieci, które dzięki selektywnej zbiórce mogą dostać drugie życie – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Weekend Cudów także na Podkarpaciu!
Sonda
Czy dbasz o środowisko?