Rząd chce przejąć kontrolę nad internetem i telefonią. Ma powstać „Operator narodowy”

2021-12-03 9:13
Rząd chce przejąć kontrolę na internetem i telefonią. Ma powstać „Operator narodowy”
Autor: Canva

Rząd chce przejąć kontrolę nad internetem i telefonią. W tym ma pomóc powołanie „Operatora narodowego” – informuje „Gazeta Wyborcza”. Jak to miałoby wyglądać? Według opublikowanych informacji, działające w Polsce sieci GSM będą mogły nadal świadczyć swoje usługi, ale za pośrednictwem „operatora narodowego”.

Rząd chce przejąc kontrolę nad internetem i telefonią – wynikaj z publikacji „GW”, której dziennikarze zauważyli zapis o „Operatorze Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa”, w procedowanej ustawie o cyberbezpieczeństwie. „Operator narodowy” ma być jednoosobową spółką Skarbu państwa i, co ważne operatorem telekomunikacyjnym. Według dziennika, to za jego pośrednictwem, działające obecnie sieci GSM w Polsce miałyby świadczyć swoje usługi. - Bez niego nie będą miały zasięgu. On z kolei będzie miał możliwość pełnej kontroli nad tym, jakie dane operatorzy - czyli ich klienci - przesyłają, a nawet gdzie się znajdują – informuje „Gazeta Wyborcza”. Takie rozwiązanie funkcjonuje już na przykład w Rosji, czy Korei Południowej.

CZYTAJ TAKŻE: Boże Narodzenie 2021 - OBOSTRZENIA. Jakie są limity w kościołach?

Rząd powoła „operatora narodowego”? Przejmie kontrolę nad internetem i telefonią?

Operatorzy świadczący swoje usługi w Polsce, czyli takie sieci jak T-Mobile, Plus, Orange, czy Play płacą państwu za dzierżawę częstotliwości radiowych. Tymi obecnie zarządza Urząd Kontroli Elektronicznej, ale według założeń nt. „operatora narodowego” to właśnie on w przyszłości ma przejąć kontrolę nad częstotliwościami, na których operują nasze telefony. Jak podaje „GW” odebranie działającym w Polsce sieciom GSM możliwości dalszego funkcjonowania nie będzie trudne.

- Wystarczy, że operatorom komercyjnym nie zostaną odnowione koncesje na częstotliwości. 'Operator narodowy' udostępni im je wtedy jako swoją sieć bazową. Państwo odzyska monopol i kontrolę. Będzie też mogło, dyktując różne warunki cenowe za dostęp do swojej sieci, wpływać na pozycje poszczególnych telekomów na rynku - czytamy w "GW".

Rząd powoła „operatora narodowego”. Co się zmieni?

Oprócz opisanych różnic w funkcjonowaniu sieci GSM w Polsce, zmian może być więcej. Mimo że w naszym kraju operatorzy są zobowiązani do udostępnienia danych w różnych sytuacjach, to mają nad tym pewną kontrolę. W sytuacji powołania „operatora narodowego” to ma się zmienić. „GW” zauważa też, że niektórym operatorom działającym w Polsce w najbliższych latach kończą się dzierżawy częstotliwości.

Świąteczny pociąg metra wyjechał na tory
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE